Člani iz drugih fakultet
Študent FGPA UM:
Dejan Pejić, prometno inženirstvo, dejan.pejic@student.um.si
Študentka FGG UL:
Tara Klevišar, prostorsko planiranje, klevisar.tara@gmail.com
Administrativno vodenje projekta:
Maja Čanč, maja.canc@um.si
MENTOR IZ DELOVNEGA OKOLJA: Josip Rotar, Mariborska kolesarska mreža, https://ibikemaribor.com/ PEDAGOŠKI SOMENTOR: asist. Danijel Hojski, mag. inž. prom.
Študent FGPA UM:
Dejan Pejić, prometno inženirstvo, dejan.pejic@student.um.si
Študentka FGG UL:
Tara Klevišar, prostorsko planiranje, klevisar.tara@gmail.com
Administrativno vodenje projekta:
Maja Čanč, maja.canc@um.si
Povezave na SICRIS:
Projekt CYCLE4MARIBOR se osredotoča na različne vidike uporabe koles za dnevne poti v Mariboru. Cilj projekta je izboljšati razumevanje dnevnih potovanj s kolesi ter spodbuditi trajnostno mobilnost v mestu. V okviru projekta bodo sodelovali šttudenti različnnih smeri, vključno z geografijo, sociologijo, prometnim inženirstvom in prostorskim načrtovanjem.
Mariborska kolesarska mreža (MKM) bo v projektu sodelovala kot partner. MKM je bila ustanovljena z namenom vzpodbujanja razvoja kolesarjenja in trajnostnega prometa. Društvo se zavzema za več kolesarjev, boljšo kolesarsko infrastrukturo in dvig ravni prometne kulture v Sloveniji. Njihova vloga bo ključna pri širjenju zavesti o pomenu kolesarjenja in vplivanju na prometno politiko v Mariboru.
Projekt CYCLE4MARIBOR bo tako združil tehnično znanje, prostorske analize in sociološke raziskave z namenom izboljšanja kolesarskih poti in trajnostnega prometa v Mariboru.
Nabor aktivnosti:
V okviru te aktivnosti bomo zbirali podatke o prometnih tokovih in potovalnih vzorcih (kolesarjev). Uporabljen bo ustrezen metodološki pristop za pridobitev podatkov, ki vključuje določitev lokacije, časovnega obdobja meritev, merilne opreme (senzorjev) ter orodij za obdelavo in analizo podatkov. Izvedeno bo terensko zajetje (snemanje) prometnega dogajanja, podatki pa bodo naknadno procesirani in obdelani glede na primernost za nadaljnjo analitiko.
V tej aktivnosti bodo študenti uporabili GIS tehnologijo za prostorsko analizo podatkov, pridobljenih iz terenskih meritev. Cilj bo določiti optimalne lokacije za postavitev senzorjev, analizirati vzorce kolesarskih poti in pripraviti vizualne prikaze zbranih podatkov. Prostorske analize bodo omogočile natančnejše razumevanje kolesarskih tokov in identifikacijo ključnih točk za izboljšanje infrastrukture.
Študenti bodo izvedli obsežen pregled obstoječe literature in primerov dobrih praks s področja kolesarjenja in trajnostne mobilnosti. Poleg tega bodo analizirali strateške dokumente, ki jih je pripravila občina Maribor in druge relevantne institucije. Cilj te aktivnosti je identificirati uspešne strategije in ukrepe, ki bi jih bilo mogoče implementirati v Mariboru za izboljšanje kolesarske infrastrukture in spodbujanje trajnostne mobilnosti.
V tej aktivnosti bodo študenti izvedli terenske intervjuje z meščani Maribora, da bi bolje razumeli njihove mobilnostne navade in motivacije za uporabo koles. Zbrane informacije bodo analizirali, da bi ugotovili, kaj ljudi spodbuja ali odvrača od kolesarjenja. Ta analiza bo ključna za oblikovanje ukrepov, ki bodo prilagojeni potrebam in željam prebivalcev.