Mobilni dostop | E-pošta | Zemljevid strani |  |  |  |  |  |

Kdaj? 5. 1. 2018 ob 11.23

Kje? predavalnica 2.11/FF

Pogovor z Alešem Štegrom

V okviru programa Povabimo besedo je Oddelek za slovanske jezike in književnosti FF UM v koledarskem letu 2017 povabil na literarni pogovor pesnika, pisatelja, esejista, prevajalca in urednika Aleša Štegra. Pogovor z njim je potekal v ponedeljek, 27. 11. 2017, od 11.20 do 13.30 v predavalnici 2.11 Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Udeležili so se ga študentje in študentke mariborske slavistike, kolegi in kolegice z Oddelka za slovanske jezike in književnosti kakor tudi študentje in študentke ter kolegice z drugih oddelkov FF UM.

Z Alešem Štegrom sta se pogovarjali študentka Polona Stergar in red. prof. dr. Jožica Čeh Steger. Po uvodni predstavitvi gosta je pogovor potekal o estetskih konceptih v pesniški zbirki Nad nebom pod zemljo (2016), o pesniškem ustvarjanju, odnosu do besede kakor tudi o razlikah med pesniškim izvirnikom in prevodom. Aleš Šteger je v nadaljevanju zelo občuteno prebral odlomek iz svojega romana Odpusti (2014), ki se nanaša na povojne poboje v Mariboru in odnos do preteklosti, kar je spodbudilo vprašanja o različni recepciji romana in slogovnih postopkih ubeseditve te za Slovence travmatične teme. Sledila so razmišljanja o literarnem projektu Na kraju zapisano in o povesti Kurent (2015), ki so jo študentke in študentje slavistike predhodno prebrali v okviru predmeta Literarnoprogramski in estetski koncepti v slovenski književnosti. V pogovor z Alešem Štegrom so se z zanimivimi vprašanji vključevali tudi študentje in študentke. Študentka Polona Stergar je med drugim prebrala Štegrovo pesem Beseda te najde. Pogovor je bil vsebinsko izjemno zanimiv, potekal je v sproščenem vzdušju in je bil dobro obiskan.

Red. prof. dr. Jožica Čeh Steger,
predstojnica Oddelka za slovanske jezike in književnosti FF UM