Magistrantka FF UM prejela nagrado za najboljše delo na področju Slovencev v zamejstvu

Barbara Zakocs, diplomantka dvopredmetnega magistrskega študija madžarskega jezika s književnostjo ter slovenskega jezika in književnosti na Filozofski fakulteti UM, je 28. septembra 2022 prejela nagrado na XX. Natečaju nagrade za najboljša diplomska/magistrska/doktorska dela s področja Slovencev v zamejstvu, ki jo razpisuje Urad za Slovence. Nagrada je bila podeljena za odlično magistrsko delo z naslovom Jezikovna podoba dveh slovensko-madžarskih dvojezičnih osnovnih šol v Porabju (Nyelvi tájkép a Rába-vidék két szlovén – magyar kétnyelvü általános iskolájában), ki ga je diplomantka pripravila pod mentorstvom red. prof. dr. Anne Kolláth.

V nagrajenem magistrskem delu se avtorica posveča obravnavi vizualne jezikovne rabe dveh dvojezičnih osnovnih šol v Porabju. Glavni cilj raziskovanja je bil sociolingvistična obravnava območja oziroma analiza šolske jezikovne podobe dveh dvojezičnih osnovnih šol, ki delujeta na obravnavanem območju. V teoretičnem delu magistrskega dela se avtorica posveti obravnavi Porabja in njegovega jezika, čemur sledita definicija jezikovne podobe in predstavitev strokovne literature o šolski jezikovni podobi. V nadaljevanju avtorica sistematično predstavi porabsko šolstvo, kjer se osredotoči zlasti na dvojezično šolstvo ter zgodovino in sedanjost šolstva v Porabju. O jezikovni vrednosti šole pričajo besedila, slike in drugi kulturni simboli, ki se nahajajo na fasadi stavbe in v notranjih prostorih. Zato je avtorico v empiričnem delu magistrskega dela zanimala predvsem sistematizacija oziroma analiza zbranih elementov šolske jezikovne podobe. Pri tem so ji bili v pomoč strokovna literatura, madžarski zakon o narodnostnih pravicah, osebne izkušnje in spoznavanje skupnosti. Osrednji del naloge predstavlja 53 elementov jezikovne podobe, ki so bili zbrani na gornjeseniški in števanovski osnovni šoli ter so omogočili raziskovanje vizualne jezikovne rabe dveh izobraževalnih ustanov oziroma njihovo jezikovno podobo v prostoru.