Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru med leti 2022-2025 izvaja velik projekt s financiranjem Načrta za okrevanje in odpornost z naslovom Komuniciranje podnebne krize za uspešen prehod v zeleno družbo – ZELEN.KOM. Vanj je vključenih 10 oddelkov FF UM: Oddelek za slovanske jezike in književnosti, Oddelek za anglistiko in amerikanistiko, Oddelek za germanistiko, Oddelek za psihologijo, Oddelek za filozofijo, Oddelek za pedagogiko, Oddelek za geografijo, Oddelek za sociologijo, Oddelek za zgodovino in Oddelek za prevodoslovje. V projektu sodelujejo tudi strokovnjaki biologi s Fakultete za naravoslovje in matematiko.
Gre za prvi večji interdisciplinarni skupni projekt oddelkov Filozofske fakultete Univerze v Mariboru. Tematika je za univerzitetno mesto Maribor ključnega pomena, saj podpira razvoj zelenih vsebin meščanov in meščank, negospodarstva in gospodarstva, študentk in študentov ter zaposlenih Univerze.
Primer teme: ali je res, da kmalu na Štajerskem ne bo več uspeval vinska trta rizling? Kakšne so rešitve za Zlato lisico? Kakšne vizije prihodnosti narave ponujata znanost in literarna ter filmska umetnost? Kaj se lahko naučimo iz zgodovine, kakšne bodo družbene in psihološke razsežnosti zelenega prehoda?
V izobraževalnih modulih bo projekt plastično prikazal probleme in rešitve zelenega prehoda s področja komuniciranja le-teh. Projekt bo na ta način populariziral dejavno reševanje in prilagajanje na podnebno krizo. Projekt ZELEN.KOM bo aktivno posegel v tkivo institucij mesta za skupnostno pozitivno reševanje vplivov podnebne krize v mestu Maribor in v Vzhodni regiji.
Novinarsko konferenco bo zaokrožil sproščen pogovor z novinarji in novinarkami ob zakuski z Eko kmetije Pri Baronu, po premoru pa bosta kratki strokovni predavanji red. prof. dr. Franca Janžekoviča s Fakultete za naravoslovje in matematiko: Evolucijska razlaga empatije in teritorialnosti ter njuna manifestacija v družbi (20 min), in dr. Matevža Vremca z Univerze Karla in Franca iz Gradca, NAWI Geocenter: Vpliv podnebnih sprememb na vodne tokove v Alpah (20 min).
Sledilo bo še drugo evalvacijsko srečanje projektne skupine, na katerem bodo predstavljeni in ovrednoteni dosedanji rezultati dela projektne skupine ter načrt dela za prehod na naslednjo aktivnost – implementacija, januar 2024.