Razstava 2×19-a

december 2013 – januar 2014

Pričujoča razstava z naslovom 2×19-a je nastala v okviru projekta Evropska prestolnica mladih Maribor 2013 in predstavlja slovenske likovne umetnike do 35. leta, ki so bodisi v zadnji fazi formalnega šolanja ali pa so že utrdili svojo pot na slovenski sceni sodobne vizualne umetnosti.

Razstava je pomemben dogodek v mariborskem kulturnem prizorišču, ki posebno pozornost daje povezovanju, kreativni in aktivni udeležbi mladih. Koncept 2×19-a izhaja iz razmišljanja o medsebojnih razmerjih in komunikacijskih strategijah med bodočimi kustosi, študenti tretjega letnika umetnostne zgodovine, in vidno angažiranimi umetnicami, umetniki. V program Mladi kustos, ki kot uspešen projekt Mladinskega kulturnega centra Maribor že tretje leto poteka v povezavi z Oddelkom za umetnostno zgodovino mariborske Filozofske fakultete pod mentorstvom izredne profesorice dr. Marjete Ciglenečki, vključujemo študente v neposredno izkušnjo poklicne usmerjenosti s poudarkom na izvajanju nalog galerijske dejavnosti. Takšnim vsebinam je posebej namenjen predmet Praktično usposabljanje, kjer se bodoči kustosi aktivno vključujejo v raziskovanje širše slovenske likovne scene, hkrati pa so samostojni pri načrtovanju, organizaciji in postavljanju skupinske razstave v dveh razstaviščih: Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in v galeriji Media Nox. Program Mladi kustos nima le praktično-izobraževalnih perspektiv, temveč s kontinuiranim izvajanjem in udejanjanjem zastavljenih vsebin pomembno prispeva k razvoju širšega kulturnega prostora kot k novim možnostim sodelovanja, izmenjave kreativnih idej in dialogov. Posebno se zahvaljujemo vsem sodelujočim umetnicam in umetnikom ter našima gostitelju in financerju: Mladinskem kulturnem centru Maribor in Mestni občini Maribor.

Slađana Mitrović

2x19a

Albin Lugarič (rojen na Ptuju 1927) je študiral slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1950 diplomiral in čez dve leti zaključil specialko pri Gojmiru Antonu Kosu. Po končanem študiju se je vrnil na Ptuj in postal učitelj najprej na več osnovnih šolah, leta 1956 pa je prevzel profesuro na ptujski gimnaziji. Njegov opus je izjemno obsežen, veliko je razstavljal in se pogosto udeleževal likovnih kolonij. Slike Albina Lugariča hranijo v Pokrajinskem muzeju Ptuj in v Umetnostni galeriji Maribor. V Umetnostni galeriji Maribor so leta 1989 založili njegovo monografijo, ob šestdesetletnici v letu 1997 pa je imel veliko retrospektivo na ptujskem gradu, ki jo je spremljal obsežnejši katalog.

Skip to content