Spominska razstava ob 125-letnici rojstva Avgusta Pavla

april – maj 2011

Leta 2011 se skozi vse leto spominjamo 65. obletnice smrti in 125. obletnice rojstva Avgusta Pavla tako na Madžarskem kot v Sloveniji.

Potujoča razstava predstavlja življenje in delo Avgusta Pavla v treh jezikih v kronološkem zaporedju na devetih panojih. Tematika panojev: rojstni kraj, dijaška leta, prva profesorska leta, blizu rojstnega kraja, znanstvenik in profesor v Szombathelyu, etnolog, jezikoslovec, literarni zgodovinar, kulturnik, ustanovitelj revije, pesnik, prevajalec in posredovalec med kulturami. Fotografije so last Muzeja Savaria in Pavlove družine v Szombathelyu, kjer je Pavel živel in deloval med 1920-1946.

Avgust Pavel je bil predvsem raziskovalec ljudske kulture in literature lastnega naroda ter stikov med madžarsko in slovensko kulturo. Etnološki arhiv Muzeja Savaria hrani rokopise Pavlovih razprav, njegovih etnoloških in jezikoslovnih terenskih zapiskov na približno 2000 listkih. 6. februarja 1941 je na univerzi v Szegedu imel javno predavanje z naslovom »Kralj Matjaž v slovenskem ljudskem izročilu in literaturi«. S tem je dosegel habilitacijo za privatnega docenta južnoslovanskih jezikov in književnosti.

Prva samostojna pesniška zbirka Avgusta Pavla – Tako pojem psalme v naročju slepe doline (1933) – je izšla, ko je bil star 46 let. V petdesetem letu starosti je zbral 53 pesmi v zbirko Zažgani gozd (1936). Pavel je od svojih študentskih let spremljal srbsko in hrvaško, zlasti še slovensko ljudsko slovstvo. Od 1930 naprej pa tudi slovensko umetno slovstvo iščoč najprej sorodnih elementov v kulturah sosednjih narodov. Raziskoval je like Hunjadijcev v srbskem in hrvaškem ljudskem pesništvu. V slovenskem ljudskem pesništvu, pripovedkah in literaturi je preučeval lik kralja Matjaža. Avgust Pavel je s prevajanjem del Ivana Cankarja in drugih pisateljev ter pesnikov, oziroma z recenzijami slovenskih knig v reviji Vasi Szemle – predvsem od 30. let 20. stoletja naprej – posredoval med slovensko in madžarsko kulturo.

Avtorji razstave:
Pável Judit, Marija Kozar, Illés Péter

Potujoča razstava bo predstavljena v krajih:
Szombathely – Maribor – Bad Radkersburg (Potrna) – Szentgotthárd/Monošter – Cankova – Budapest/Budimpešta

Avgusta Pavla - Nekdo nam je poslal glas

Albin Lugarič (rojen na Ptuju 1927) je študiral slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1950 diplomiral in čez dve leti zaključil specialko pri Gojmiru Antonu Kosu. Po končanem študiju se je vrnil na Ptuj in postal učitelj najprej na več osnovnih šolah, leta 1956 pa je prevzel profesuro na ptujski gimnaziji. Njegov opus je izjemno obsežen, veliko je razstavljal in se pogosto udeleževal likovnih kolonij. Slike Albina Lugariča hranijo v Pokrajinskem muzeju Ptuj in v Umetnostni galeriji Maribor. V Umetnostni galeriji Maribor so leta 1989 založili njegovo monografijo, ob šestdesetletnici v letu 1997 pa je imel veliko retrospektivo na ptujskem gradu, ki jo je spremljal obsežnejši katalog.

Skip to content