Projekt EWA je namenjen obravnavanju vprašanj političnega udejstvovanja mladih žensk. Glavni poudarek projekta bo spreminjanje prepričanj o ženskah v politični sferi in državljanski participaciji, ki temeljijo na spolnih stereotipih, tradicionalnih normah in pričakovanjih. Osredotočenost v projektu je opolnomočenje žensk, tako individualno kot sistemsko, z ustvarjanjem boljših možnosti za njihovo aktivno udeležbo v politični sferi in državljanski vključenosti.
Cilji projekta so:
1) opolnomočenje politične angažiranosti mladih žensk,
2) pomoč mladim ženskam pri njihovi aktivni politični vlogi.
Eden od temeljnih ciljev EWA je konceptualizacija strategije vključevanja načela enakosti spolov v političnem odločanju in oblikovanje politik javne uprave.
Politični interes, stališča in pogledi na politiko (spolni stereotipi) bodo natančno spremljani skozi intervencije (pred in po testu), kar bo omogočilo prepoznavanje dejavnikov, povezanih z njihovim političnim udejstvovanjem in spremembami v njihovem političnem interesu.
Projekt temelji na večnivojskem in k deležnikom usmerjenem pristopu, ki nagovarja izbrane ciljne skupine mladih tako žensk kot moških, ki jih bomo vključili preko več različnih kanalov.
Rezultati projekta:
- Spletni portal
- Delavnice za srednješolce
- Kampanja ozaveščanja
- Izobraževalni priročnik za pedagoške delavce
- Nacionalna konferenca
- Program usposabljanja za opolnomočenje žensk
- Delovni zvezek za ženske, ki se želijo politično aktivizirati ali nadaljevati poklicno kariero v politiki
- Smernice za integracijo načela enakosti spolov pri oblikovanju politik
- Spletni tečaj in tečaj usposabljanja v živo o integraciji načela enakosti spolov za uradnike javne uprave
Danes smo tudi uradno pričeli s projektom EWA – Empowering Women to be (Politically) Active in Society ((Politično) opolnomočenje žensk v sodobni družbi), ki ga vodi naš oddelek. Projekt bo trajal do konca oktobra 2024, z različnimi dejavnostmi (intervjuji, fokusne skupine, delavnice, priročniki, spletno orodje, spletna gradiva …) pa bomo naslovili vprašanja političnega udejstvovanja mladih žensk. Posebno pozornost bomo posvetili mladim ženskam, ki se želijo politično aktivirati, srednješolkam in srednješolcem iz različnih srednjih šol v Sloveniji, ter zaposlenim v državni upravi.
Naš cilj je, da ponudimo podporo in pospešimo dejavnosti, ki spodbujajo enako udeležbo in zastopanost žensk in moških pri političnem udejstvovanju, opolnomočimo mlade ženske za politično angažiranost, spremljamo zanimanje za politiko, stališča in poglede ter spolne stereotipe med mladimi preko intervencij ter konceptualiziramo strategije vključevanja načela enakosti spolov v politično odločanje.
Pri projektu sodelujemo z Ljudska univerza Celje, IPM Inštitut in Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. V projektu Univerza v Mariboru zastopamo Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru in Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko.