Strokovna ekskurzija Oddelka za prevodoslovje na Dunaj

Študenti Oddelka za prevodoslovje so se od 10. do 12. 4. 2024 odpravili na strokovno ekskurzijo na Dunaj pod vodstvom red. prof. dr. Vlaste Kučiš in izr. prof. ddr. Natalie Kaloh Vid.

Prvi dan ekskurzije so si ogledali znamenitosti mesta; obiskali so avstrijsko narodno knjižnico in dunajsko operno hišo. Drugi dan je bil posvečen vodenemu ogledu znamenite dunajske univerze, ki spada med najstarejše nemško govoreče univerze v Evropi in se ponaša s 650-letno tradicijo. Dunajska univerza ima za Filozofsko fakulteto poseben pomen, saj je tam raziskoval, poučeval in deloval naš jezikoslovec ter slavist Franc Miklošič.

Sledil je obisk partnerske Fakultete za prevodoslovje (Zentrum für Translationswissenschaft), na kateri so v sodelovanju z dunajskimi in mariborskimi študenti potekale skupne delavnice s področji medkulturne komunikacije; podnaslavljanja; idiomatike in konverzacije v nemškem ter angleškem jeziku.

Program strokovne ekskurzije je zajemal tudi obisk slovenskega veleposlaništva na Dunaju, kjer so se študenti z namestnico veleposlanika pogovarjali o izzivih diplomatskega dela in možnosti opravljanja pripravništva v slovenskih konzularnih ter drugih diplomatskih predstavništvih.

Obisk na Dunaju so študentje sklenili z obiskom znamenitih dunajskih slaščičarn ter se v večernih urah odpravili z vlakom proti domu. Potovanje nazaj v Maribor je bilo pestro in polno izzivov, toda kot pravi stari nemški pregovor: »Ende gut, alles gut!«