Predavanje z naslovom “Žalost onkraj sanj: Peter Handke in Slovenija”

27. 1. 2021
19.00

V sredo, 27. Januarja 2021, bo Thomas McDonald, doktorski študent na Oddelku za književnost na Univerzi Stanford, v predavanju “Žalost onkraj sanj: Peter Handke in Slovenija”, predstavil Nobelovca Petra Handkeja skozi prizmo slovenskega jezika, književnosti in kulture. Handke je predvsem poznan kot koroški epski lirski prozni pisec, prevajalec in filmski ustvarjalec materinski slovenske dediščine. Ta identitetna zapletenost na splošno privede to spregledanosti pomembne in edinstvene vloge, ki jo je imela Slovenija v njegovi karieri.

McDonald bo osvetlil delo Žalost onkraj sanj, ki je fikcijski spomin življenja njegove matere po samomoru. Pri samem delu se bo osredotočil na potencial dela za estetski odkup tragedije, s tem da bo črpal tudi iz nedavnega ponovnega prevoda dela izpod spretnih rok Amalije Maček (Beletrina, 2020). Predavanje bo v angleškem jeziku in je soorganizirano z Društvom za slovenistiko (Society for Slovene Studies).

ASEF Fellow 2019 Thomas McDonald raziskuje sodobno nemško, južnoslovansko (predvsem slovensko in srbohrvaško) ter japonsko književnost in film. Leta 2019 je bil eden izmed ASEF štipendistov, kar pomeni, da je dobil priložnost 10-tedenskega raziskovalnega obiska v Sloveniji pod mentorstvom ddr. Igorja Grdine na Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije za znanost in umetnost. Na Univerzi Stanford je študiral slovenski jezik pri prof. Mariji Rode in ga med drugim tudi promoviral skozi prozo in poezijo, predvsem na nedavno objavljeni izdaji slovenske poezije Fabjana Hafnerja, na virtualnem dogodku “Stanford Workshop in Poetics”.

Prijave na predavanje sprejemamo najkasneje do ene ure pred začetkom predavanja na https://bit.ly/3stKfny.

Lepo vabljeni, da se nam pridružite prihodnjo sredo, 27. Januarja 2021, ob 19. uri na spletnem poljudnoznanstvenem predavanju.

Priloge: