Soočanje z izzivi ob prehodu na trg dela

20. 4. 2023
Amfiteater dr. Vladimirja Bračiča FF UM

Spoštovani!

V lanskem študijskem letu smo pri predmetu Aplikativna socialna psihologija na drugostopenjskih študijskih programih psihologije in sociologije uspešno izvedli seminarski sklop (PO)KRONANA DRUŽBA, v katerem smo gostili posameznike, ki so posebej zaznamovali področja družbenega življenja v koronskih mesecih oz. letih. V letošnjem letu nadaljujemo s seminarskim sklopom ASPiracije, v okviru katerega bomo gostili (bivše) študentke različnih smeri naše fakultete.

četrtek, 20. aprila, bomo na dogodku Soočanje z izzivi ob prehodu na trg dela v Amfiteatru dr. Vladimirja Bračiča Filozofske fakultete Univerze v Mariboru ob 12. uri gostili Ano Lah. Z gostjo bomo med drugim odprli teme o življenju v času študija ter usklajevanju študentskega dela s študijskimi obveznostmi, nadalje analizirali problematiko mladih pri kariernem razvoju, tudi problematiko prekarnosti (na splošno in konkretneje v novinarstvu), nadaljevali pogovor o drugih aktualnih temah, kot so npr. stanovanjska problematika mladih, marginalizirane skupine, položaj delavstva danes, negotovost zaposlitve za določen čas, feminizem…, in morda na koncu odgovorili tudi na posledice obravnavanih tematik na duševno zdravje in kvaliteto življenja.

Ana Lah, ki sicer končuje drugostopenjski študij na naši fakulteti in je v svojem življenju spoznala številne dela in delovna okolja (npr. delo v kuhinji, varstvo otrok, poučevanje plesa, poučevanje slovenščine za tujce),  je širše najbolj prepoznana kot novinarka, ki je na lokalnem in nacionalnem nivoju odpirala mnogokrat marginalizirane ali tabuizirane teme, prejela celo novinarsko nagrado, a ostala brez službe v časopisni hiši Večer. Precej odmevni so bili njeni prispevki o krutosti industrijske živinoreje, med drugimi odmevnejšimi temami pa lahko izpostavimo izkušnjo dostavljalke hrane, stanovanjsko problematiko mladih, univerzitetne zgodbe, odprte zveze, elitizem na gimnazijah, položaj beguncev v Sloveniji, položaj delavstva danes, prekarne zaposlitve, brezdomstvo, podnebno krizo in njene posledice.

Dogodek je organiziran  v sodelovanju s Kariernim centrom Univerze v Mariboru.

Vabljeni!

Dr. Bojan Musil