Švicarska pisateljica Zora del Buono bo v času od 21.-23.11.2022 v Sloveniji brala iz svojega romana Die Marschallin (v slovenščino ga je pod naslovom Maršalinja pretanjeno prevedla Mojca Kranjc). Ni naključje, da imata protagonistka romana in avtorica isto ime, saj slednja pripoved gradi okrog figure svoje slovenske babice Zore Ostan, ki se je po poroki z zdravnikom Pietrom del Buonom preselila najprej v Neapelj in nato v Bari, kjer sta sicer zagrizena komunista živela uspešno meščansko življenje, prepričana, da je “Komunizem aristokracija za vse”.
Patriarhalni sistem, predvsem na jugu Italije, je bržkone odločilno vplival na to, da je Zora del Buono ostala gospodinja, ampak kakšna. Če bi bila rojena kot moški, bi gotovo postala maršalinja, tako kot Tito. Od takrat, ko je njena mati za pet mesecev izginila in se k družini vrnila s trebuhom, je Zora prevzela vajeti v svoje roke in s svojim močnim, odločnim, a tudi gospodovalnim značajem obvladovala vse štiri brate, pozneje vse tri sinove – tudi ti so tako kot oče, morali postati zdravniki – in seveda tudi vse svoje snahe. In seveda je zasnovala in vodila tudi prekrasno družinsko vilo v Bariju, v kateri je imel mož uspešno kliniko. Zori del Buono je s premišljenim strukturiranjem zgodbe uspelo izrisati življenje kakor se je na Bovškem in na jugu Italije odvijalo okrog Zore del Buono med leti 1919 in 1980, ko sta umrla Zora in njen mož, a tudi maršal Tito, ki ga je občudovala in ki jo je za zasluge tudi odlikoval.
Avtorica bo na Filozofski fakulteti v Mariboru brala 22.11. ob 15.00 v predavalnici 0.3. Gostovanje je finančno omogočila švicarska fondacija Pro Helvetia.
Prisrčno vabljeni!