Gostujoče predavanje alumne Barbare Zagorc

20. 5. 2024
Predavalnica 2.19

Oddelek za sociologijo vabi na gostujoče predavanje alumne Barbare Zagorc, doktorske študentke sociologije kulture na FF UL in asistentke ter raziskovalke na Inštitutu ASEF. Barbara se raziskovalno ukvarja s temami na presečišču družbe, prostora in politike, kot so na primer spreminjanje urbanega prostora, vključevanje javnosti v načrtovanje in urejanje prostora, skupni prostor in kriminalizacija brezdomstva. V svoji doktorski disertaciji se poglablja v kompleksno dinamiko oblasti v odnosu do spreminjanja sodobnih urbanih prostorov. Zanimanje do urbanih vprašanj je razvila med obiski v ZDA.

Predavanje bo potekalo v ponedeljek, 20. 5. 2024, ob 8.30 v predavalnici 2.19.

Opis predavanja:

Na prvi pogled se morda zdi, da je odgovor na vprašanje, kaj je brezdomstvo, enostavno podati, a že bežen pregled relevantnih raziskav in politik pokaže nasprotno. V rabi so različne definicije, kar vpliva na to, kako je brezdomstvo predstavljeno, obravnavano in naslovljeno. Definicije so namreč prostor boja v polju, saj tega oblikujejo in določajo; tako definiranje brezdomstva vpliva na politike in ukrepe za reševanje problema. Kompleksnost problema se še zaostri ob upoštevanju perspektive spolov. Čeprav statistike navadno prikazujejo več brezdomnih moških, se zastavlja vprašanje, ali so denimo ženske, ki so zaradi nasilja v družini začasno nastanjene pri prijateljih, tudi brezdomne. Na predavanju bomo podrobneje obravnavali problem definiranja brezdomstva, ga pospremili s primeri iz ZDA in kritično ovrednotili obstoječe raziskave, pri tem pa pokazali na šibkosti konceptualizacij brezdomstva. Razumevanje brezdomstva bomo torej iskali onkraj številk.

Lepo vabljeni.