Predavanje priznane znanstvene sodelavke z Inštituta za slovensko literaturo in literarne vede ZRC SAZU ter predavateljice na Podiplomski šoli ZRC SAZU doc. dr. Andrejke Žejn

9. 3. 2023
Predavalnica FF 2.10

Oddelek za slovanske jezike in književnosti
Slavistično društvo Maribor

vabita

na predavanje priznane

doc. dr. Andrejke Žejn

z naslovom

Izhodišča slovenske pripovedne proze: od sredine 17. do sredine 19. stoletja.

Predavanje bo v četrtek, 9. marca 2023, ob 16. uri v predavalnici 2.10 FF.

Leta 1836 je izšla prva slovenska izvirna pripoved Sreča v nesreči avtorja Janeza Ciglerja. Nastanek te knjige, “namenjene mladim in starim, revnim in bogatim”, ponuja izhodišča za prevetritev razvoja slovenske pripovedne proze s treh časovnih vidikov: z vidika predhodnega obstoja pripovedne proze v slovenščini, razmerja do sočasnih evropskih literarnih tokov ter kanonizacije, ki se je začela odvijati nedolgo po njenem izidu. V predavanju bodo predstavljeni tudi uredniški posegi v izdaje Sreče v nesreči od leta 1882 do devetdesetih let 20. stoletja ter stilometrične analize pripovedne proze od sredine 17. do sredine 19. stoletja.

Prisrčno vabljene, vabljeni.