Predavanje red. prof. dr. Alojzije Zupan Sosič

20. 12. 2022
Predavalnica FF 2.10

Oddelek za slovanske jezike in književnosti

Slavistično društvo Maribor

vabita

na predavanje priznane literarne zgodovinarke in teoretičarke ter univerzitetne profesorice za slovensko književnost s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani

red. prof. dr. Alojzije Zupan Sosič

z naslovom

Transspolnost v romanih Orlando in Ime mi je Damjan.

Predavanje bo v torek, 20. decembra 2022, ob 14. uri v predavalnici 2.10.

V predavanju bo izpostavljena literarna reprezentacija transspolnosti s poudarkom na refleksiji in transformaciji razumevanja spolne identitete. Z rekonceptualizacijo spolne identitete, predvsem pa z razbijanjem ustaljenega binarnega pojmovanja spola se je ukvarjal že roman Orlando (1928) Virginie Woolf, ki je danes razumljen kot mojstrovina modernistične kvirovske pripovedi. Primerjava romana z romanom Suzane Tratnik Ime mi je Damjan (2001) je pokazala skupno osnovno izhodišče: vsaka identiteta je sestavljena iz več jazov (»more than two thousand«), ki jih lahko percipiramo na različne načine. Čeprav sta romana nastala v različnih kronotopih, imata veliko podobnosti na zgodbeni in pripovedni ravni. Primerjava obeh glavnih likov razkrije, da njuna karakterizacija združuje več različnih fenomenov, povezanih s spolom in spolnostjo, kot so lezbičnost, biseksualnost, androginost, transspolnost.

Prisrčno vabljene, vabljeni.