Predavanje red. prof. dr. Silvije Borovnik z naslovom Tematika večkulturnosti in medkulturnosti v proznih delih izbranih sodobnih slovenskih pisateljic

Alumni klub Oddelka za slovanske jezike in književnosti

Slavistično društvo Maribor

vabita

na predavanje literarne zgodovinarke, publicistke, prevajalke in pisateljice s Filozofske fakultete Univerze v Mariboru

red. prof. dr. Silvije Borovnik

z naslovom

Tematika večkulturnosti in medkulturnosti v proznih delih izbranih sodobnih slovenskih pisateljic,

ki bo v sredo, 13. aprila 2022, ob 17. uri

v okolju MS Teams.

Predavanje se bo ukvarjalo s tematiko večkulturnosti in medkulturnosti v izbranih delih sodobnih slovenskih pisateljic, širše pa z mestom, vlogo in s podobo slovenske književnosti v medkulturnem kontekstu. Različni raziskovalci in raziskovalke menijo, da moramo negovati odprtost in radovednost za spoznavanje vsega, kar je bilo v slovenski literarni zgodovini snovno in tematsko, pa tudi jezikovno drugačno, a obenem povezujoče.

Predavateljica se bo posvetila ženskemu avtorstvu v sodobnejši slovenski prozi, zlasti romanu. Obravnavala bo slovenske pisateljice, ki so se iz slovenskega okolja izselile ter v tujini začenjale ali nadaljevale svojo pisateljsko pot, npr. Alenka Jensterle Doležal, Maruša Krese, Brina Svit in Sonja Porle. Tam so ustvarjale bodisi v maternem jeziku, v slovenščini, ali pa so polagoma prestopile v jezik svojega novega okolja. Drugo zanimivo skupino pa tvorijo pisateljice, ki so se iz osebnih ali političnih razlogov priselile v Slovenijo, npr. Erica Johnson Debeljak, Lidija Dimkovska, Simona Lečnik in Stanislava Chrobakova Repar. V Sloveniji pišejo bodisi v svojih materinščinah, to je v za nas tujih jezikih, ali pa se odločajo za jezikovni prestop v slovenščino. Njihova literarna dela izražajo zanimive probleme večkulturnosti in medkulturnosti, odnos med tujim in domačim ter hibridnost njihovih identitet.

Prisrčno vabljene, vabljeni.

Povezava do dogodka: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZmIxZWUyZGItYWFiNi00OGZjLTlkNDgtNTMwYzcxMTEzNzNh%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%228ef1464e-28b6-449d-95be-e669ee3d08ac%22%2c%22Oid%22%3a%22914e24de-b4ae-4d98-bf14-76a18103c58c%22%7d