Predstavitev znanstvene monografije Katje Mihurko Poniž z naslovom Od lastnega glasu do lastne sobe: literarne ustvarjalke od začetkov do modernizma

21. 11. 2022
Predavalnica FF 0.2

Oddelek za slovanske jezike in književnosti

vabi

na predstavitev znanstvene monografije Katje Mihurko Poniž z naslovom

Od lastnega glasu do lastne sobe: literarne ustvarjalke od začetkov do modernizma,

ki bo v ponedeljek, 21. 11. 2022, ob 11. uri

v predavalnici 0.2 na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru.

Obsežna monografija Od lastnega glasu do lastne sobe: literarne ustvarjalke od začetkov do modernizma (2021), pregledno razdeljena na osem poglavij, prinaša pregled ženske literarne ustvarjalnosti v svetovnem merilu, od prvih, najzgodnejših, le malokomu znanih glasov avtoric mezopotamske in indijske književnosti prek antike in srednjega veka do novoveških literarnih ustvarjalk 16., 17., 18. in dolgega 19. stoletja. Monografijo zaključuje poglavje o modernistkah.

Avtorica kronološko predstavlja avtorice svetovne književnosti in opozarja na formalne, slogovne in vsebinske posebnosti njihovih del. Knjiga je rezultat dvajsetletnega študija in poglobljenega ukvarjanja s to temo. Bralke in bralci se v njej seznanijo z literarno ustvarjalnostjo posameznih avtoric, spoznajo pa tudi vlogo ženske v posameznih obdobjih. Spoznavajo tudi, kaj je ženske vodilo pri odločitvi za pisanje in izstop iz ustaljenih družbenih vzorcev, za upor proti spolnim in drugim klišejem.

Kdo so bile torej ženske, ki so v literaturi našle svoj glas?

(Iz recenzije izr. prof. dr. Irene Samide)

Prisrčno vabljene, vabljeni.