Vabilo na predavanje doc. dr. Katarine Šmid z naslovom: Umetnostna dediščina Rimljanov na Slovenskem

12. 5. 2022
FF 2.13

Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru vabi na gostujoče predavanje

doc. dr. Katarine Šmid

z naslovom

Umetnostna dediščina Rimljanov na Slovenskem,

ki bo v četrtek, 12. maja 2022, ob 17.30

na Filozofski fakulteti UM, v predavalnici 2.13

Ozemlje današnje Republike Slovenije se je v antiki razprostiralo čez provinci Norik in Panonijo, del pa je ležal v Deseti regiji Italije. Obe provinci slovita po širokem naboru figuralno bogatih motivov, v prvi vrsti pripovedne mitološke vsebine, ki jih ne najdemo ne v bližnjih regijah Italije ne v sosednjih provincah. Marsikateri motiv svoje vzporednice najde v umetnostni produkciji večjih središč, zlasti Rima, nekateri noriški prizori pa koreninijo v daljnih atiških delavnicah sarkofagov. Po slogovni kakovosti pripovednih reliefov in stanju ohranjenosti nedvomno izstopajo rekonstruirane grobnice z rimske nekropole Šempeter v Savinjski dolini – prav podrobnejša analiza motivov na njih je nakazala možnost datiranja šempetrskih in številnih drugih figuralnih reliefov v obdobje po markomanskih vpadih v zadnji tretjini 2. stoletja, ko naj bi, sodeč po starejših raziskavah, umetnostna produkcija v Noriku in Panoniji povsem zamrla.

Prijazno vabljeni!