Zgodbe z izmenjav

Zgodbe in prigode študentov FF UM na mednarodnih izmenjavah.

Sem Matic, študiral sem Prevajalske študije – nemščina in angleščina ter se v 3. letniku 1. stopnje udeležil izmenjave v Heidelbergu, v Nemčiji. 

 

STRAHOVI, TEŽAVE, FRUSTRACIJE 

Edino, kar me je skrbelo, je bilo najti sobo v obdobju izmenjave. Na izmenjavo sem se namreč prijavil pozno, študentski domovi pa so prepolni tudi v tujini. Na srečo sem z nekaj manjšimi kompromisi našel izjemno stanovanje, vendar do podpisa pogodbe nisem vedel, ali se bo vse v redu izteklo, ali ne. 

Poleg frustracij z iskanjem bivališča mi je bilo najbolj zahtevno oblikovati svoj učni sporazum. Sicer imam kot študent tujih jezikov veliko srečo, ker se mi vsi predmeti skoraj brez vprašanj lahko priznajo, vendar je primerjava predmetnikov dveh fakultet izredno zamudno delo. Pri pisanju učnega sporazuma moraš biti pozoren na učni načrt predmeta, na točke, način ocenjevanja, potem pa še seveda na lastne želje in zanimanja. Poleg tega pa znajo biti predmetniki fakultet izredno nepregledni, za kar svetujem, da se glede določenih predmetov posvetujete neposredno s profesorji. Najboljše predmete sem vedno našel s priporočili lokalnih profesorjev. 

 

 

POMOČ IN SVETOVANJE 

Največ pomoči sem dobil s strani domače koordinatorice. Pomagala mi je pri postopku, prijavi ter me opozarjala na pomembne datume in dokumente. Žal sem se moral na pomoč glede tujih predmetnikov obrniti na tujega koordinatorja, ki pa ni bil odziven. Na srečo so bili tamkajšnji profesorji izredno prijazni in mi priskočili na pomoč. 

 

 

NAJLEPŠI SPOMINI 

Najlepši spomini so brez dvoma vsa nova prijateljstva in družba, ki sem jo tam spoznal. S sovrstniki s pripravljalnega jezikovnega tečaja smo navezali tesne stike in se družili ob vsaki priložnosti. Tudi po izmenjavi se lahko nanje obrnem za pomoč glede področja, na katerem so vešči. 

Ker je šlo za univerzitetno mesto, je bilo skoraj polovica prebivalcev mesta študentov, ki so bili vedno pripravljeni klepetati, se zabavati ali si deliti najrazličnejše hobije. Če bi moral izpostaviti en sam tak dogodek, bi omenil piknik, ki ga je organizirala mednarodna študentska organizacija, kjer sem lahko jedel neomejeno količino izvrstnih flammkuchnov v izjemni družbi najrazličnejših vrhunskih akademikov z vsega sveta. 

NASVET ZA VSE, KI SE ŽELIJO UDELEŽITI IZMENJAVE

Izmenjava je enostavno enkratna priložnost, če želite potovati, spoznati nove ljudi in si razširiti obzorja tako znotraj svojega študija kot izven. Boljše izbire, kar se tiče ponudbe, priložnosti in podpore, ne boste našli nikjer drugje. Prijavo, četudi na kratko izmenjavo, iskreno priporočam vsakomur.

Sem Aleša Franc in trenutno študiram psihologijo. V drugem letniku druge stopnje sem se odločila sodelovati v izmenjavi v Pragi na Češkem.

 

STRAHOVI, TEŽAVE, FRUSTRACIJE

Pred izmenjavo me je najbolj skrbelo, kako se bom znašla v popolnoma novem, večjem in drugačnem mestu.

 

NAJLEPŠI SPOMINI

Najlepši spomini na Prago se nedvomno skrivajo v vseh novih ljudeh, ki sem jih imela priložnost spoznati, pa tudi v samem mestu, njegovi lepoti in kulturi, ki mi bosta za vedno ostala v srcu. Zelo sem hvaležna tudi za vsa potovanja znotraj in zunaj Češke. V spominu pa mi bodo ostala vsa nova prijateljstva, ki so izkušnjo naredila neprecenljivo.

 

NASVET ZA VSE, KI SE ŽELIJO UDELEŽITI IZMENJAVE

Moj nasvet nekomu, ki še koleba, ali bi se udeležil izmenjave kljub želji, je preprost: če ne greš, ne veš, kaj zamudiš!

IMG_20230419_233519_744

Sem Urška. Študirala sem geografijo in pedagogiko in sem se v absolventu na 2. stopnji študija udeležila Erasmus+ prakse v Plznu na Češkem. 

 

STRAHOVI, TEŽAVE, FRUSTRACIJE 

Mogoče me je bilo najbolj strah, da ne bi uspela opraviti vseh obveznosti, drugače pa sem komaj čakala, da izkoristim svojo zadnjo priložnost. 

Najbolj zamudno je bilo izpolniti vse papirje in pridobiti podpise, saj sem to počela v času počitnic, ko so bile potrebne osebe dalj časa odsotne. 

 

POMOČ IN SVETOVANJE 

Pri odločitvah pred izmenjavo mi je najbolj pomagala moja mentorica, ki me je tudi povezala z mentorjem v Plznu in me usmerjala pri prijavi. 

 

NAJLEPŠI SPOMINI 

V spominu mi bo ostalo, kako sem na dan prihoda dve uri iskala svoj študentski dom nevede, da sem ves čas hodila neposredno okoli njega. Seveda pa tudi druženja s študenti, nenačrtovani izleti po Češkem ter drugod, iskanje okoliških hribčkov in razgledov nad pretežno uravnano pokrajino. 

Po izmenjavi pa ostanejo spomini, prijateljske vezi in upanje na ponovno srečanje. 

 

NASVET ZA VSE, KI SE ŽELIJO UDELEŽITI IZMENJAVE 

Vsak, ki se želi udeležiti izmenjave, mora to nujno storiti, če ne mu bo žal. Vsi vaši strahovi so nepotrebni, prav tako odmislite morebitna nestrinjanja bližnjih in okolice. 

Sem Bastian, študiral sem Prevajalske študije – angleščina in geografijo. Udeležil sem se izmenjave v Zagrebu, na Hrvaškem v poletnem semestru 3. letnika 1. stopnje. 

 

STRAHOVI, TEŽAVE, FRUSTRACIJE 

Najbolj me je bilo strah priznavanja in točk ECTS, saj sem bil na dvopredmetnem študiju, ki ima svoje specifike pri priznavanju celotnega semestra. 

Največ problemov mi je povzročala dvopredmetnost, saj sem moral na obeh smereh imeti zamenjanih 9 ECTS, istočasno pa je imela Univerza v Zagrebu posebne pogoje pri opravljanju izmenjave na dveh različnih fakultetah znotraj Univerze (na Univerzi v Zagrebu imajo geografija, kemija in fizika svoj kolegij, zato sem lahko opravljal le 30 % celotnega učnega sporazuma tam, ostalih 70 % pa na filozofski fakulteti). 

Med izmenjavo mi je študentska menza izgubila študentsko izkaznico in sem moral zaprositi za novo, druga težava pa je bila, da se je oddelek za geografijo, ki je bil 25 minut hoje stran od filozofske fakultete, maja selil na drugo lokacijo zaradi obnove zgradbe po potresu in smo imeli združene ure vseh geografskih predmetov, zato sem imel prekrivanja predmetov.   

 

POMOČ IN SVETOVANJE 

V največjo pomoč sta mi bila Erasmus koordinator z Univerze v Zagrebu in takratna Erasmus koordinatorica s Filozofske fakultete UM, ki mi je odgovorila na vsa vprašanja, ki jih je bilo kar precej. 

NAJLEPŠI SPOMINI 

Zagotovo prijateljstva, obisk mesta, ki me je vedno zanimalo, potovanja po Hrvaškem (Petrova gora, različni nacionalni parki, Dalmacija). 

Najbolj mi je ostal v spominu obisk Petrove gore, kjer je na vrhu hriba zapuščena zgradba, na katero sem se povzpel, in ko sem bil na vrhu, sem v daljavi opazoval, kako se je oblak utrgal in se je dež vedno hitreje pomikal čez obzorje. Prav tako pa poletno kopanje v reki Korani v mestu Karlovec. 

 

NASVET ZA VSE, KI SE ŽELIJO UDELEŽITI IZMENJAVE 

Čeprav je precej birokracije in veliko frustracij ter iskanja predmetnikov, verjemite, da je vredno, saj boste lahko zaživeli v popolnoma novem okolju, v novi kulturi, obiskali boste lahko mesta, ki jih mogoče nikoli ne bi; vse to je neprecenljivo. Medtem ko berete to objavo, pa sem že na novi Erasmus izmenjavi v Zagrebu, od koder vas lepo pozdravljam.   

Skip to content