PERSIST – Patients-centered SurvivorShIp care plan after Cancer treatments based on Big Data and Artificial Intelligence technologies

Oddelek za psihologijo Raziskovalci FF na drugih institucijah
Šifra projekta
875406
Začetek projekta
1. 1. 2020
Konec projekta
28. 2. 2023
Financer
Evropska Komisija
Program
H2020, RIA
Vrednost
5 065 106,25 EUR
Koordinator
FUNDACION CENTRO TECNOLOXICO DE TELECOMUNICACIONS DE GALICIA (GRADIANT),
Partnerji

FUNDACION CENTRO TECNOLOXICO DE TELECOMUNICACIONS DE GALICIA (ES), SERVIZO GALEGO DE SAUDE (ES), IT CORPORATE SOLUTIONS SPAIN SL (TR), UNIVERZA V MARIBORU, FAKULTETA ZA ELEKTROTEHNIKO, RAČUNALNIŠTVO IN INFORMATIKO (SI), UNIVERZITETNI KLINICNI CENTER MARIBOR (SI), HAUTE ECOLE SPECIALISEE DE SUISSE OCCIDENTALE (CH), LATVIJAS UNIVERSITATE (LV), CYBERETHICS LAB SRLS (IT), CENTRE HOSPITALIER UNIVERSITAIRE DE LIEGE (BE), SYMPTOMA GMBH (AT), RUBYNANOMED, UNIPESSOAL LDA (PT), NATIONAL PATIENTS ORGANISATION (BG)

Projekt PERSIST se osredotoča na težave, s katerimi se soočajo bolnice in bolniki, ki preživijo raka dojke in debelega črevesa. Bolnice in bolniki, ki preživijo raka, namreč potrebujejo dolgoročno medicinsko in nemedicinsko nego, ki jim pomaga ohranjati neodvisnost in podpira čim višjo kakovost življenja ter integracije. V podporo temu bo v projektu razvit ekosistem, ki bo temeljil na tehnologijah umetne inteligence in velikih podatkih za podporo pri odločanju zdravnikov, ki bo prispeval k optimalnim odločitvam pri zdravljenju. Sistem bo vključeval komponento za podporo kliničnih odločitev, ki bo temeljila na novih modelih analiz zdravstvenih podatkov, ter komponento za oddaljeno in personalizirano spremljanje pacientk in pacientov (tj. sistem mHealth). Obe komponenti bo združila platforma masovnih podatkov, ki ju bo povezala tudi z digitalnimi zapisi o pacientkah in pacientih (tj. Electronic Health Records (EHRs)), ki se uporabljajo v bolnišnicah. FERI bo skupaj z Oddelkom za psihologijo zasnoval zaznavno omrežje za spremljanje njihovega vsakdana in pomoč pri spopadanju z izzivi, ki jih prinaša okrevanje za rakom. Omrežje bodo sestavljali pametna ura za merjenje fizioloških markerjev ter sklop programskih senzorjev za prepoznavanje čustev in razpoloženja med komunikacijo s pogovornim agentom. Oddelek za psihologijo bo sodeloval predvsem na področju psiholoških vidikov pogovorne tehnologije, pri čemer se bo razvijal sistem dialoga s pacientko oz. pacientom, ki bo omogočal prilagoditev klasičnih samoocenjevalnih vprašalnikov o zaznavanju lastnega zdravja in počutja tako, da bodo uporabnice in uporabniki o tem poročali med komunikacijo s pogovornim agentom. Ta bo s pomočjo ustreznih vprašanj in besedne igre lahko pridobil pomembne informacije o njihovem počutju in vsakdanu, ki so pomembne za zdravljenje, poseben poudarek pa bo na opazovanju akustičnega vidika govora, semantike in sintakse jezika ter obraznih izrazov, ki spremljajo komunikacijo. Pri tem bo posebna pozornost namenjena zaznavanju znakov depresivnih in anksioznih razpoloženj, ki lahko negativno učinkujejo na potek zdravljenja in zmanjšujejo kakovost življenja.

Skip to content