Razširjenost in dejavniki podnebne anksioznosti med slovenskimi mladimi in inovativne digitalne rešitve za zmanjševanje stresa in spodbujanje prookoljskega vedenja

Oddelek za psihologijo Raziskovalni projekti
Šifra projekta
J7-50232
Začetek projekta
1. 7. 2024
Konec projekta
30. 6. 2027
Financer
ARIS
Raziskovalni projekt
Vrednost
1.199.969,20 eur
Sredstva UM
371.995,20 eur
Koordinator
UM FF
Partnerji

Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru, Nacionalni inštitut za javno zdravje, Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana, A1 Slovenija

Vodja na FF
prof. dr. Bojan Musil
Člani na FF
asist. dr. Nejc Plohl, asist. Tanja Špes, asist. Minea Rutar, asist. Monika Lamot, izr. prof. dr. Katja Košir, doc. dr. Saša Zorjan, asist. dr. Marina Horvat, doc. dr. Katja Kerman, doc. dr. Vita Štukovnik, doc. dr. Satja Mulej Bratec, prof. dr. Karin Bakračevič

Projekt naslavlja temo podnebne anksioznosti (angl. climate anxitey), tj. pojava, ki se nanaša na anksioznost, vezano na zaznane podnebne spremembe. Na tem področju je namreč veliko vrzeli tako z vidika razumevanja pojava (npr. prevalenca podnebne anksioznosti v populaciji, dejavniki tveganja) kot tudi z vidika ukrepov in strategij, ustreznih za naslavljanje tega pojava, še posebej v okviru digitalnih intervencij ter v populaciji mladih. V mednarodni znanstveni literaturi ne manjka argumentov, ki pričajo o relevantnosti teme, kljub temu pa gre za relativno novo raziskovalno področje, ki je v slovenskem prostoru izrazito spregledano. Zato se v projektu osredotočamo na podrobno raziskovanje konstrukta podnebne anksioznosti, tj. njegove pojavnosti, varovalnih dejavnikov in dejavnikov tveganja pri mladih v slovenskem prostoru, ustreznih strategij in nudenja pomoči mladim, ki se tovrstno anksioznostjo srečujejo.