Dejavniki uporabe alkohola: analiza slovenske in ameriške mladine

Oddelek za sociologijo Drugi projekti ARRS
Šifra projekta
BI-US/24-26-030
Začetek projekta
1. 7. 2024
Konec projekta
30. 6. 2026
Financer
ARIS
Vrednost
3.000 EUR
Sredstva UM
3.000 EUR
Koordinator
UM FF
Partnerji

School of Psychological Science, Oregon State University

Vodja na FF
izr. prof. dr. Andrej Kirbiš
Člani na FF
asist. Monika Lamot, asist. Maruša Lubej, doc. dr. Katja Kerman, prof. dr. Marija Javornik, asist. Žiga Petraš

Opis projekta:

Uživanje drog med mladimi, zlasti alkohola, je velik javnozdravstveni problem v Sloveniji in v Združenih državah Amerike. V ZDA je uporaba alkohola med mladoletniki sicer v upadu od 70. let prejšnjega stoletja, vendar še vedno ostaja problem, saj npr. 16,8 % učencev 12. razreda poroča, da so bili v zadnjih 30 dneh “pijani” (Johnston et al., 2023). Poleg tega je bilo v eni preteklih raziskav 6,4 % mladostnikov, starih med 13 in 18 let, diagnosticiranih z zlorabo alkohola ali alkoholno odvisnostjo (Merikangas et al., 2010). V Sloveniji 14 % mladih, starih med 15 in 29 let, poroča o poseganju po alkoholu ali drugih substancah z namenom izboljšanja duševnega zdravja (Mladina, 2021). Hospitalizacije zaradi zastrupitve z alkoholom v starostni skupini od 15 do 19 let so od leta 1999 do 2018 nenehno naraščale za 2,18 % letno (Lovrecic et al., 2020). Glede na te statistike so potrebna prizadevanja za naslavljanje uživanja alkohola med mladimi.

V luči zaskrbljujočih podatkov bomo v okviru raziskovalnega projekta proučili dejavnike, ki vodijo do uporabe alkohola med mladimi v Sloveniji in ZDA. Primerjalna študija na vzorcu teh dveh držav bo ponudila pomembne uvide v tematiko, zlasti zaradi kulturnih, socialnih in političnih razlik med obema državama. Z razumevanjem specifičnih kontekstov v dveh raznolikih socialnopolitičnih okoljih projekt stremi k raziskovanju kompleksnih dejavnikov, ki mlade vodijo do uživanja alkohola. Pričujoča raziskava je ključnega pomena za oblikovanje učinkovitih strategij preprečevanja in intervencij, ki so prilagojene za naslavljanje specifičnih potreb mladih populacij v različnih kulturnih okoljih.