Oddelek za slovanske jezike in književnosti Drugi projekti iz Evropskih strukturnih skladov
Začetek projekta
1. 3. 2024
Konec projekta
30. 6. 2024
Financer
Razvojni steber financiranja 2021-2024 (RSF 2.0)
Program
Študentski izzivi Univerze v Mariboru (ŠI:UM 2024)
Vrednost
16.915,20
Partnerji

IZUM

Vodja na FF
izr. prof. dr. Blanka Bošnjak
Člani na FF
Ivona Popović, Maša Štraus, Maša Lipuš, Lana Potočnik, Daša Žuman, Kaja Maister, Urška Verzel, Eva Cimerman

Projektna naloga ŠI:UM študentk Filozofske fakultete UM ima za temeljni cilj, da s pomočjo pedagoške mentorice s Filozofske fakultete UM in delovnega mentorja iz delovnega okolja posnamejo kratke izobraževalno-razlagalne filme. S pomočjo strokovne podpore in možnosti uporabe informacijske tehnologije na Institutu informacijskih znanosti v Mariboru (IZUM) bodo sodelujoče študentke zasnovale ter izpeljale  njihovo produkcijo, ob koncu projekta pa javno predstavile projekcijo vsebinsko povezanih sklopov kratkih izobraževalno-razlagalnih filmov, ki bodo rezultat sinergije ter kreativnosti projektne skupine.

Vsebina kratkih izobraževalno-razlagalnih filmov je usmerjena na vključevanje mladih v aktualno kritično razmišljanje o pomenu knjige in bralne kulture, kar vključuje tudi uporabo možnosti knjižničnega sistema COBISS z vidika njegovih funkcionalnosti in uporabniške podpore. Mladim s tem omogočamo lažje in hitrejše usvajanje funkcij tega sistema, ki zahteva veliko znanja za zahtevnejše ter bolj profilirano iskanje informacij tudi v okviru njihovih bralnih zmožnosti. Kratkim izobraževalno-razlagalnim filmom projektne skupine, tematsko vezanim na pomen branja v času hitrega razvoja sodobnih tehnologij, bo omogočen dostop na različna družbena omrežja, da bi s tem lahko najbolj učinkovito pritegnili predvsem mlade uporabnike in uporabnice.

Temeljni namen kratkih izobraževalno-razlagalnih filmov je možnost pridobitve in zlasti širitve bralne kulture med mladimi s pomočjo poznavanja najpomembnejših veščin uporabe sistema COBISS storitev in njihovih funkcionalnosti kot tudi učinkovitega širjenja informacij o tem na družbenih omrežjih. Podane aktivnosti lahko pozitivno vplivajo na povečanje uspeha mladih na različnih področjih izobraževanja, kar omogoča večjo konkurenčnost na obsežnem trgu dela, ki poleg strokovnega znanja zahteva tudi obvladovanje informacijskskih veščin. Poleg možnosti večjega uspeha pri izobraževanju in zaposlovanju pa je pozitiven odnos do branja izjemnega pomena za osebnostno rast mladih glede na lastna interesna področja, na katera lahko vplivajo tudi izkušnje, pridobljene v okviru zastavljenega ŠI:UM projektnega sodelovanja.

Skip to content