Prilagoditev v stiski: južnoslovanski “sovražni tujci” iz Avstro-Ogrske v ZDA med prvo svetovno vojno

Oddelek za zgodovino Raziskovalni projekti
Šifra projekta
Z5-60179
Začetek projekta
1. 1. 2025
Konec projekta
31. 12. 2026
Financer
ARIS
Program
Raziskovalni program
Vrednost
153.022 EUR
Sredstva UM
153.022 EUR
Vodja na FF
dr. David Hazemali

Povzetek

Ameriška vlada je mobilizirala svoje državljane za potrebe vojnega napora z različnimi restriktivnimi ukrepi, ki so bili usmerjeni primarno proti »sovražnim tujcem« – priseljencem iz držav, ki so bile v vojni z ZDA. Med njimi je bilo tri milijone priseljencev iz Avstro-Ogrske, med njimi več sto tisoč južnih Slovanov (Slovencev, Hrvatov in Srbov) z različnimi pripadnostmi.

Glavni cilj

Glavni cilj projekta je dokumentirati vpliv statusa »sovražnega tujca« na slovenske, hrvaške in srbske priseljence iz Avstro-Ogrske in njihove etnične priseljenske skupnosti v ZDA, ki so se soočali z registracijo, nadzorom, omejitvami, zaplembo in diskriminacijo s strani ameriške vlade in družbe, potem ko so ZDA 7. decembra 1917 napovedale vojno Avstro-Ogrski.

Pomen

Namen projekta je zapolniti vrzel v znanosti o izkušnjah teh priseljencev med prvo svetovno vojno, saj izpostavlja izzive, prispevke in zapuščine južnoslovanskih sovražnih tujcev iz Avstro-Ogrske in njihovih etničnih skupnostih v ZDA. Projekt preučuje tudi strategije prilagajanja in odpora, ki so jih uporabljale te skupine, kot so deklariranje lojalnosti, izkazovanje domoljubja, iskanje poti do naturalizacije, ali ohranjanje identitete in tradicij. Projekt prispeva k bolj vključujočemu in niansiranemu razumevanju izkušenj priseljencev v ZDA v času vojne, saj odkriva in izpostavlja izkušnje južnoslovanskih »sovražnih tujcev« iz Avstro-Ogrske v širšem transetničnem in/ali transnacionalnem avstro-ogrskem priseljenskem kontekstu. Projekt je pomemben tudi za sodobne razprave o obravnavi manjšinskih skupin priseljencev in beguncev.

 

Povezava na SICRIS:

dr. David Hazemali

Skip to content