SprichWort. Eine Lernplattform für das Sprachenlernen

Oddelek za germanistiko Drugi mednarodni projekti
Šifra projekta
143376-LLP-1-2008-1-SI-KA2-KA2MP
Začetek projekta
1. 11. 2008
Konec projekta
31. 10. 2010
Financer
Evropska komisija
Vseživljenjsko učenje (LLP)
Partnerji

Univerza Szeged (Madžarska);Trnava (Slovaška); Zlín (Češka);TU Graz (Avstrija) in Inštitut za nemški jezik Mannheim (Nemčija); Univerza v Mariboru, Filozofska fakulteta, Oddelek za germanistiko (Slovenija).

Vodja na FF
red. prof. dr. Vida Jesenšek
Člani na FF
doc. dr. Melanija Larisa Fabčič, doc. dr. Brigita Kacjan

SprichWort je mednarodni projekt, ki proučuje podobnosti in razlike pri sodobni rabi pregovorov v različnih jezikih in kulturah. Glavni cilji projekta so:

• s pomočjo korpusno pridobljenih podatkov prikazati sodobno rabo in podobo izbranih pregovorov v petih jezikih,
  • razviti metode in sestaviti gradiva za spoznavanje in učenje pregovorov pri poučevanju jezikov v današnjem času,
  • oblikovati forum za izmenjavo zamisli in mnenj o podobi, pomenu in rabi pregovorov, pridobiti nova znanstvena spoznanja, pomembna za jezikoslovno proučevanje in didaktično obravnavo pregovorov.

Projektne vsebine so namenjene učencem in učiteljem udeleženih jezikov kot tujih jezikov, v enaki meri jezikoslovcem in snovalcem sodobnih učnih gradiv in vsem, ki želijo spoznati in razumeti rabo pregovorov v vsakdanjem jeziku.

Najpomembnejši rezultati projekta so:

• petjezična podatkovna zbirka SprichWort z jezikoslovno opisanimi nemškimi, slovenskimi, slovaškimi, češkimi in madžarskimi pregovori,
  • zbirka vaj in nalog SprichWort kot pripomoček za učenje in poučevanje,
  • spletna skupnost SprichWort, ki je namenjena socialnemu mreženju in aktivnemu sodelovanju v projektu.