INFORM – Closing the gap between formal and informal institutions in the Balkans

Oddelek za sociologijo Drugi mednarodni projekti
Šifra projekta
Začetek projekta
1. 4. 2016
Konec projekta
31. 3. 2019
Financer
H2020-EU.3.6.
Vrednost
Celotna vrednost projekta 2 486 331,50 EUR
Sredstva UM
244.325,00 EUR
Koordinator
University College London, Anglija
Vodja na FF
izr. prof. dr. Rudi Klanjšek
Člani na FF
izr. prof. dr. Andrej Kirbiš, izr. prof. dr. Miran Lavrič, izr. prof. dr. Andrej Naterer, izr. prof. dr. Vesna Godina Vuk

Raziskovalni projekt “Closing the gap between formal and informal institutions in the Balkans” (krajše INFORM) se izvaja v okviru evropskega raziskovalnega programa Obzorje 2020. Vodilni partner je University College London (UCL), vključeni pa so še partnerji iz Albanije, BiH, Hrvaške, Kosova, Latvije, Makedonije, Črne gore, Srbije in Slovenije. Eden izmed glavnih ciljev projekta je, da bi se na temelju zbranih podatkov in analiz oblikovali predlogi, na podlagi katerih bi evropska in nacionalna politika ukrepali tako, da bi se v kar največji meri odpravila tako »slaba neformalnost« (prim. korupcija, klientelizem) kot tudi »slaba formalnost« (prim. nedelujoča, neživljenjska uradna pravila). Projekt ne ponuja le možnosti za zajezitev družbeno škodljivih neformalnih praks, temveč identificira tudi tiste neformalne prakse, ki so družbeno koristne. S tem pomaga pri izgradnji podlage na osnovi katere bi bilo mogoče zmanjšati vrzeli med formalnimi in neformalnimi institucijami.