SCOPES – Life startegies and survival strategies of households and individuals in South-East European societies in the times of crisis

Oddelek za sociologijo Drugi mednarodni projekti
Šifra projekta
Začetek projekta
1. 5. 2014
Konec projekta
30. 9. 2016
Financer
Swiss National Science Foundation
SCOPES
Vrednost
290.480,00 EUR
Koordinator
University of Zurich, Švica
Partnerji

Sociology Department of the University of Zurich (Switzerland); the Center for the Empirical Cultural Studies of South-East Europe (Serbia); the Institute for Social Sciences “Ivo Pilar” (regional center in Split – Croatia); the Economic Institute from Sarajevo (BiH); University of Maribor, Faculty of Arts, Department of the Sociology (Slovenia).

Vodja na FF
izr. prof. dr. Miran Lavrič
Člani na FF
izr. prof. dr. Rudi Klanjšek, doc. dr. Andrej Naterer, doc. dr. Marina Tavčar Krajnc

Osnovni namen projekta je bil identificirati, opisati in klasificirati spremembe v družbenih praksah posameznikov in gospodinjstev v Srbiji, Bosni in Hercegovini, na Hrvaškem in v Sloveniji, ki jih je povzročila nedavna ekonomska kriza. Prvi cilj raziskave je bil oblikovanje tipologije strategij preživetja, ki jih uporabljajo gospodinjstva v družbah jugovzhodne Evrope, da bi izboljšala svoj ekonomski in družbeni položaj v času krize. Druga naloga se je nanašala na iskanje stabilnih vzorcev družbenih praks izven ekonomske sfere, kar omogoča oblikovanje tipologije širših življenjskih strategij. Tretji cilj je obsegal identificiranje in opis potrošniških vzorcev prebivalcev obravnavanih držav, s posebnim poudarkom na spremembah v času ekonomske krize. Znotraj četrtega cilja pa so raziskovalci primerjali ugotovljene vzorce med obravnavanimi državami in med posameznimi družbenimi skupinami znotraj obravnavanih družb.