Sergej Flere (1944)
Zaslužni profesor dr. Sergej Flere, rojen 12. februarja 1944 v Ljubljani, je slovenski sociolog, ki je s svojim aktivnim znanstvenoraziskovalnim delom in mnogimi objavami v uglednih domačih in tujih znanstvenih revijah, monografijah in visokošolskih učbenikih pustil pomemben pečat na področju slovenske sociologije.
S svojim raziskovalnim angažmajem, z dobrim sodelovanjem s slovenskimi in tujimi znanstveniki je odločilno prispeval k umestitvi slovenske sociologije na področju znanstvenih in strokovnih publikacij ter v zakladnico družboslovnega znanja. Več let je vodil Oddelek za sociologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru in tako skrbel za dober ugled fakultete v znanstvenoraziskovalni skupnosti in visokošolskem izobraževanju. Pomembno je prispeval k razvoju pestrosti ponudbe študijskih programov na sociološkem področju na Univerzi v Mariboru na vseh treh stopnjah bolonjsko prenovljenega terciarnega izobraževanja. Leta 2014 je prejel naziv zaslužni profesor na Filozofski fakulteti Univerze v Mairboru. Prof. dr. Sergej Flere je bil aktiven član Slovenskega sociološkega društva in postal tudi njegov častni član. V tem okviru je s svojimi znanstvenimi in strokovnimi prispevki redno sodeloval na letnih srečanjih in objavljal v društveni reviji Družboslovne razprave, kjer je dolgo deloval tudi kot član uredniškega odbora.
Najvidnejši so njegovi znanstveni dosežki na področju sociologije religije, kjer je objavil več kot štirideset izvirnih znanstvenih člankov, med katerimi zagotovo velja izpostaviti številne, ki so bili objavljeni v uglednih znanstvenih publikacijah v svetovnem merilu in s katerimi je avtor dosegel tudi visoko stopnjo citiranosti. Prof. dr. Flere je s področja sociologije religije izdal dve pomembni monografiji. V soavtorstvu je nastalo delo Religija in (sodobna) družba: uvod v sociologijo religije (1995), leta 2005 pa še samostojna monografija Religija, družba, posameznik: temelji družboslovne obravnave verskega pojava.
Poleg religije je prof. dr. Sergej Flere obravnaval še številna druga družbena področja. V svoji doktorski disertaciji je proučeval jugoslovansko in slovensko sociologijo izobraževanja ter kasneje na tem področju izdal novo monografijo. Predvsem so ga zanimale neenakosti v izobraževanju ter v šolski uspešnosti. Vodil je tudi raziskovanje za proučevanje šolske uspešnosti v slovenskih srednjih šolah, kjer so bile opravljene številne analize dejavnikov šolskega uspeha, ter protistavno predstavil v svetovnem merilu nekatere redko primerjalno preučene dejavnike (npr. inteligenčni količnik, kulturni kapital ipd.). Poleg omenjenih navedenih področij je znanstveno obravnaval tudi etnična vprašanja, teme iz sociologije politike, vprašanja študentskega življenja idr.
Pri svojem znanstvenem in raziskovalnem delu na področju sociologije je aktivno skrbel za prenos znanja na mlajše generacije študentov in sociologov v Sloveniji ter v nekdanji Jugoslaviji. V vlogi predavatelja in mentorja diplomskim, magistrskim in doktorskim študentom že več desetletij izkazuje ne le poglobljeno poznavanje družbenih pojavov, ampak tudi širino svojega duha, dobrosrčnost in prijaznost.