Jože Koropec (1923–2004)
Zaslužni profesor dr. Jože Koropec, doktor zgodovinskih znanosti na Pedagoški (zdaj Filozofski) fakulteti Univerze v Mariboru, se je rodil 17. marca 1923 na Bukovcu pri Zgornji Polskavi in umrl 28. aprila 2004 v Mariboru.
Po zaključeni maturi na klasični gimnaziji v Mariboru se je vpisal na študij zgodovine na Filozofski fakulteti ljubljanske univerze in ga zaključil leta 1948. Takoj je bil nastavljen za profesorja na gimnaziji v Črnomlju in po šestih letih (1954) premeščen na mariborsko klasično gimnazijo. Tu in na njeni naslednici Prvi gimnaziji Maribor je poučeval do redne zaposlitve na novoustanovljeni Pedagoški akademiji Maribor leta 1963. Vmes se je poročil in se iz Maribora preselil v Morje pri Framu.
Nato je leta 1967 magistriral in 1970 doktoriral iz zgodovine na ljubljanski univerzi, izdal prvo monografijo (Zemljiške gospoščine med Dravogradom in Mariborom do konca 16. stoletja) in postal docent (1972), izredni profesor (1978) in redni profesor (1984) na Oddelku za geografijo in zgodovino na Univerzi v Mariboru. Kot tak je doživel reorganizacijo akademije v Pedagoško fakulteto (1986) in se pred koncem leta 1989 upokojil. Neposredno po upokojitvi mu je bil kot prvemu med zgodovinarji podeljen naziv zaslužni profesor Univerze v Mariboru.
Kot prvi javni oz. posvetni višješolski predavatelj zgodovine v Mariboru sploh se je v 26 letih dela na višje- in visokošolski pedagoški ustanovi intenzivno posvečal strokovnemu usposabljanju in vzgoji generacij učiteljic in učiteljev zgodovine. Hkrati je podpiral postopno razvojno pot do mariborske univerze in se z njemu lastnimi prizadevanji vključil v mednarodno sodelovanje na polju zgodovinske stroke. Mišljena sta predvsem njegova dva izjemna prispevka. V letih 1964–1965 je uresničil zamisel o ponovnem izidu Časopisa za zgodovino in narodopisje, ki je najstarejša od 1904. leta redno izhajajoča slovenska zgodovinopisna revija, ukinjena leta 1941. Prevzel je uredniško delo in ga vodil vse do leta 1984. Drugi pomemben prispevek pa je prizadevanje za ustanovitev in delovanje še danes aktivnega Mednarodnega kulturno-zgodovinskega simpozija Modinci (Internationales Kulturhistorisches Symposion Mogersdorf). To mu je uspelo po njegovem dolgoletnem rednem raziskovalnem delu v Štajerskem deželnem arhivu v Gradcu, kjer se je srečeval z mnogimi eminentnimi zgodovinarji iz avstrijsko-štajerskega in drugih oz. sosednjih državnih prostorov.
Bil je nedvomno doslej najplodnejši in najpomembnejši slovenski avtor razprav in člankov o starejši zemljiškoposestni preteklosti na vzhodu slovenskega prostora. To področje predstavlja sicer le eno od več njegovih vsebinskih sklopov raziskovalnih tem, a je hkrati tudi najobsežnejše. Raziskovalno se je posvečal še prebivalstvu tega prostora, tukajšnjemu kmečkemu upiranju, davčnim popisom iz 16. stoletja, krajevno- in cerkvenozgodovinskim temam ter še posebej najstarejšim slovensko-štajerskim matičnim knjigam. Izdal je dve monografiji in čez sto krajših in daljših člankov, razprav ter več sto predavanj za najširšo publiko.
Za svoje strokovno, znanstveno in družbeno delo je dobil več domačih odlikovanj (red dela s srebrnim vencem (1965), red republike z bronastim vencem (1975), red dela z zlatim vencem (1982), priznanja (zlati plaketi Pedagoške akademije in Univerze v Mariboru), odlikovanja ter priznanja v Avstriji in na Madžarskem (zlata igla časti Modinci, zlati red za zasluge dežele Štajerske, veliki red časti za zasluge za Republiko Avstrijo, svečana listina mesta Kőszega) ter vrsto priznanj in diplom v domačem okolju (Fram, Spodnja Polskava, Slovenska Bistrica).