Oddelek za geografijo

Skupaj spoznavajmo tretji kamen od Sonca.

Predstavitev oddelka

V Mariboru se izvaja izobraževanje geografov vse od leta 1962. V šestih desetletjih se je študij geografije izvajal v različnih študijskih programih, na različnih stopnjah in v različnih organizacijskih oblikah članic Univerze v Mariboru. Nekdanja Pedagoška akademija (iz leta 1961) se je v letu 1985 preoblikovala v Pedagoško fakulteto, katere del se je nato v letu 2006 preoblikoval v Filozofsko fakulteto. Nekdanji 2-letni višješolski pedagoški študijski program (iz leta 1962) se je v letu 1986 preoblikoval v 4-letni visokošolski pedagoški program in v letu 1995 v 4-letni univerzitetni pedagoški program, ob katerem smo v letu 1999 začeli izvajati tudi magistrski in doktorski študijski program.

S prehodom na Filozofsko fakulteto in pričetkom izvajanja »bolonjskih« študijskih programov (v letu 2008) se je tudi študij geografije preoblikoval v obliko »3 + 2 + 3«. Tako je mogoče sedaj na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru študirati geografijo na prvi (dodiplomski), drugi (magistrski) in tretji (doktorski) stopnji. Študijska programa na dodiplomski in magistrski stopnji sta dvopredmetna in omogočata poljubne kombinacije z drugimi študijskimi programi na FF UM v okviru koncepta dvopredmetnosti.

S študijem na univerzitetnem dvopredmetnem študijskem programu Geografija usposabljamo študente in študentke za osnove geografskega poklica, to je za samostojno spoznavanje in interpretiranje pojavov in procesov v geografskem okolju oziroma pokrajini. Študijski program zagotavlja mednarodno primerljivo univerzitetno geografsko izobrazbo, s katero diplomant/-ka pridobi naziv univerzitetni diplomirani geograf oz. univerzitetna diplomirana geografinja.

Študij geografije nadgrajujemo v magistrskem dvopredmetnem študijskem programu Geografija, ki ima dve smeri: pedagoško in nepedagoško. Pedagoška smer se usmerja v pripravo študentov za poučevanje geografije na različnih izobraževalnih nivojih (diplomant/-ka pridobi naziv magister profesor geografije oz. magistrica profesorica geografije), nepedagoška smer pa v raziskovalno in aplikativno geografijo, ki je neposredno uporabna pri proučevanju in trajnostnem razvijanju lokalnega in globalnega življenjskega prostora (diplomant/-ka pridobi naziv magister geografije oz. magistrica geografije).

Študij na tretji stopnji z doktorskim študijskim programom Geografija študente in študentke usposablja za ustvarjanje novih znanj na področju pedagoške in aplikativne geografije. Diplomant/-ka pridobi znanstveni naziv doktor znanosti oz. doktorica znanosti.

Študij geografije diplomante pripravi na vstop na razgiban trg dela in (odvisno od stopnje izobraževanja) omogoča zaposlitev na različnih področjih, kot so šolstvo, GIS in kartografija, okoljski inženiring, prostorsko načrtovanje, turizem, javna uprava, vladne in nevladne organizacije, mediji idr. Diplomanti na dodiplomskem študijskem programu pridobijo znanja s področja temeljnega razumevanja povezanosti naravnih in družbenih elementov v konkretni pokrajini. Sposobni so sodelovati pri trajnostnem načrtovanju razvoja gospodarskih dejavnosti, ki so neposredno vpete v konkretno pokrajino in od nje odvisne, oziroma aktivno sodelovati na področju presojanja soodvisnosti naravnih, socialnih in gospodarskih dejavnikov prostora. Z upodabljanjem prostorskih razsežnosti geografskih pojavov in procesov na zemljevidih znajo opozarjati na interakcije v prostoru, ki so uporabne v gospodarskih dejavnostih (turizem, promet, kmetijstvo, industrija itn.).

Magistranti na pedagoški smeri tekom študija pridobijo vsa potrebna znanja, spretnosti in sposobnosti, ki po mednarodnih standardih veljajo za temeljna iz področja izobraževanja učiteljev geografije, s čimer so usposobljeni za poučevanje geografije na osnovnošolskem in srednješolskem nivoju. Področja, na katerih se lahko zaposlujejo predvsem magistranti nepedagoške smeri, so upravno-administrativna dela, analiza statističnih podatkov, geoinformatika, turizem, okoljevarstvo, mediji idr. Lahko tudi kot samozaposleni sodelujejo pri posameznih projektnih aktivnostih, ki podpirajo gospodarske dejavnosti. Zaposlitvene možnosti kandidatk in kandidatov na področju negospodarstva so izkazane v ustanovah, kjer je geografija ena od temeljnih dejavnosti ali virov informacij in spoznanj o prostoru (zavodi za varstvo naravne in kulturne dediščine, zavodi za prostorsko planiranje, statistični uradi, občinski oddelki za okolje in prostor ter družbene dejavnosti, razvojne agencije, uprave krajinskih parkov, podjetja, ki se ukvarjajo s projektnim delom), na področju tiskanih in drugih medijev, kakor tudi v obliki samozaposlitve. Načrtovana kakovost učnih izidov in kompetenc zagotavlja zaposljivost v navedenih ustanovah, v zadnjem obdobju pa so vse bolj iskani tudi ustrezno izobraženi kadri, ki se za določeno obdobje vključijo v najrazličnejše projekte s področja analiz posameznih prostorskih prvin (raziskovalni projekti ipd.).

Oddelek za geografijo od leta 2006 izdaja znanstveno periodično publikacijo Revija za geografijo, ki izhaja dvakrat letno, od leta 2017 pa tudi knjižno zbirko Prostori, v kateri izhajajo predvsem monografske publikacije. Prav tako od leta 2017 izhaja študentska revija GEOum, ki jo izdaja Društvo študentov geografije Maribor (s sedežem na FF UM).

Zaposleni in študenti aktivno sodelujejo v programih mednarodne mobilnosti Erasmus+, kjer sodelujemo s 23 partnerskimi inštitucijami, še posebej pa v okviru programa mobilnosti CEEPUS v univerzitetni geografski mreži GEOREGNET, ki povezuje 19 geografskih oddelkov in inštitutov v srednji in jugovzhodni Evropi.

Oddelek izdaja znanstveno revijo Revija za geografijo / Journal for Geography (v prostem dostopu na povezavi)

Oddelek v okviru Univerzitetne založbe UM izdaja knjižno zbirko Prostori (v prostem dostopu na povezavi)

Društvo študentov geografije Maribor izdaja študentsko revijo GEOum (v prostem dostopu na povezavi)

ČLANICE IN ČLANI ODDELKA

ZUNANJI SODELAVCI

mag. Petra Jesenek Bračko (višja strokovna sodelavka)

Študijski programi

Študijski programi, ki veljajo za študente, vpisane v 1. letnik do študijskega leta 2023/2024

Dogodki

Ni dogodkov.

Pretekli dogodki Oddelka

Projekti in programske skupine

Aktualni projekti

Zaključeni projekti

Mednarodno sodelovanje

Članice in člani Oddelka za geografijo sodelujemo z več geografskimi institucijami na univerzah v tujini. Po intenzivnosti sodelovanja izstopajo predvsem univerze v srednji in vzhodni Evropi, v zadnjem obdobju pa sodelujemo tudi z nekaterimi univerzami v Aziji in Afriki. Sodelovanje zajema na eni strani mobilnost pedagoškega osebja, na drugi strani pa vključevanje v raziskovalno delo v projektnih skupinah, sodelovanje v uredniških odborih, na konferencah in seminarjih, poletnih šolah idr.

V okviru mednarodnega sodelovanja še posebej spodbujamo mobilnost študentk in študentov ter učnega osebja. V okviru programa mednarodne mobilnosti Erasmus+ sodelujemo s 23 partnerskimi institucijami na univerzah v Brnu, Ostravi, Olomucu, Plznu, Pragi, Bayreuthu, Marburgu, Passauu, Leioi, Bordeauxu, Zagrebu, Zadru, Pécsi, Amsterdamu, Faru, Lizboni, Krakovu, Poznanju, Torunu, Banski Bystrici, Prešovu, Antakyi in Karabüku.

V okviru srednjeevropskega programa mobilnosti CEEPUS aktivno sodelujemo v mednarodni univerzitetni mreži GEOREGNET. V mrežo je vključenih 19 geografskih oddelkov in inštitutov na univerzah v Mariboru, Ljubljani, Kopru, Gradcu, Krakovu, Pragi, Olomucu, Oradei, Pécsi, Prešovu, Nitri, Sarajevu, Mostarju, Skopju, Prištini, Novem Sadu, Zagrebu in Zadru.

V študijskih letih od 2017/18 do 2019/20 je prišlo v okviru mednarodne mobilnosti na študijsko izmenjavo v Maribor 38 študentk in študentov geografije, od tega 27 v okviru programa Erasmus+ in 11 v okviru programa CEEPUS. Študentska mobilnost okviru programa Erasmus+ je vključevala dve tretjini partnerskih institucij, v okviru programa CEEPUS pa predvsem Zagreb in Skopje.

Tutorstvo

Namen tutorskega sistema je voditi, usmerjati in motivirati študentke in študente ter jim pomagati pri pridobivanju znanj in veščin, ki pripomorejo k njihovi večji akademski, obštudijski in osebnostni uspešnosti.

Na Oddelku za geografijo FF UM v študijskem letu 2022/23 tutorski sistem vodita in usmerjata tutor asist. Danijel Davidović (danijel.davidovic@um.si) in tutorka študentka Hana Urankar (hana.urankar@student.um.si).

Študentska, obštudijska dejavnost

Študentske raziskovalne in strokovne aktivnosti:

  • Študentski projekt Filozofske fakultete “Radenska Regija” – zbornik
  • sodelovanje v projektih PKP (Po kreativni poti do znanja) in ŠIPK (Študentski inovativni projekti za družbeno korist),
  • sodelovanje v drugih lokalnih, regionalnih, nacionalnih in mednarodnih projektih Oddelka za geografijo in Mednarodnega centra za ekoremediacije;
  • sodelovanje v znanstvenih in strokovnih raziskavah v okviru študijskih predmetov in Mednarodnega centra za ekoremediacije;
  • samostojno oblikovanje ali sooblikovanje strokovnih in znanstvenih publicističnih prispevkov,
  • tutorska aktivnost;
  • delovanje v Društvu študentov geografije Maribor (DŠGM/EGEA Maribor), ki je vključeno v Zvezo geografov Slovenije (ZGS) – udeležba na kongresih, motivacijskih vikendih, izmenjava itn.;
  • izdajanje študentskega geografskega časopisa GeoUm;
  • sodelovanje na slovenski Noči geografije v okviru Zveze evropskih geografskih društev EUGEO;
  • mednarodne študentske izmenjave;
  • terenska dela in ekskurzije;
  • povezovanje in aktivno sodelovanje z lokalnimi, regionalnimi in drugimi šolami različnih izobraževalnih nivojev ter drugimi organizacijami, ki zaposlujejo geografinje in geografe, oz. potencialnimi delodajalci;
  • pomoč in aktivno sodelovanje z ZRSŠ pri geografskih šolskih tekmovanjih različnih nivojev;
  • organizacija in soorganizacija slovenskih in mednarodnih simpozijev ter strokovnih dogodkov;
  • nudenje izobraževalne pomoči v okviru Razlagamo.si;
  • strokovno doizobraževanje (za delo z mladimi, za izvajanje aktivnosti v učilnici na prostem, za vodenje v naravi itn.).

Obštudijske družabno-strokovne aktivnosti:

  • tradicionalni GEO dan na FF UM,
  • študentska potopisna predavanja,
  • tradicionalna oddelčna božično-novoletna druženja,
  • tradicionalno geografsko brucovanje,
  • izleti, pikniki itn.

Znanstvena revija in založniška dejavnost

Oddelek za geografijo od leta 2006 izdaja znanstveno periodično publikacijo Revija za geografijo, ki izhaja dvakrat letno. Mednarodni uredniški odbor sestavljajo priznane geografinje in geografi iz Slovenije in s tujih univerz. Članki prinašajo nova znanstvena spoznanja s področja geografije in sorodnih znanstvenih disciplin. Vsi prispevki so v celoti dostopni na spletni strani.

Zbirka Prostori obsega dve vrsti knjižnih izdaj: dela avtorjev, s čimer skrbi za afirmacijo, popularizacijo in dokumentacijo raziskovalnih dosežkov posameznikov, prvenstveno geografov, ter knjižne izdaje iz področja geografije in sorodnih ved. Vključuje izvirne in prevedene znanstvene monografije, poročila o projektnih nalogah, disertacije, študijska gradiva in univerzitetne učbenike, vse, kar je rezultat raziskovalnega dela. Zbirka je tudi oblika afirmacije raziskovalnega dela članov Oddelka za  geografijo Filozofske fakultete, čeprav je odprta do vseh avtorjev, katerih raziskovalno delo je vsebinsko in metodološko vredno objave.  V prostorskem pogledu je zbirka namenjena lokalnemu okolju, Mariboru in severovzhodnemu delu Slovenije ter Sloveniji kot celoti, s čimer bi naj prispevala k boljšemu poznavanju tega prostora in krepkejši zavesti o njegovih naravnih, kulturnih in razvojnih potencialih. Knjižne izdaje so praviloma pripravljene v tiskani in digitalni obliki in brezplačno dostopne na spletni strani.

Revija za geografijo RG Znanstvene monografije

Gradivo

Povezave

Knjižnično gradivo Kartografsko gradivo Podatkovno gradivo (Statistični urad RS) Oddelek za geografijo FF UL Geografski inštitut Antona Melika Oddelek za geografijo FHS UP Zveza geografov Slovenije Društvo učiteljev geografije Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Zavod RS za šolstvo, predmetno področje Geografija Državni izpitni center – RIC Eurydice Slovenija Agencija Republike Slovenije za okolje ARSO Zemljepisni muzej GIAM ZRC SAZU Skupnost občin Slovenije Skupna služba za varstvo okolja – Mestna občina Maribor Mariborska razvojna agencija
Skip to content