Predstavitev oddelka
Začetke študija zgodovine v Mariboru lahko iščemo v letu 1961, ko je bil ustanovljen Center za izredni študij ljubljanske Višje pedagoške šole, na kateremu je delovala tudi predmetna skupina zemljepis-zgodovina. Že naslednje študijsko leto 1961/1962 je s svojim delom pričela samostojna Pedagoška akademija Maribor, ki je med vrstami svojih študentov imela precejšen delež takšnih, ki so se nanjo prepisali s prej omenjenega centra (kot izredni študentje). Vse predmetne skupine, ki so se prej izvajale v okviru Centra za izredni študij, so delovale tudi potem, ko je bila ustanovljena samostojna Pedagoška akademija. Tako med diplomanti Pedagoške akademije že v juliju 1962 zasledimo izrednega študenta, ki je diplomiral iz študijske smeri zgodovina-zemljepis. Pedagoška akademija v Mariboru je redni študij predmetne skupine zemljepis-zgodovina uvedla v drugem letu njenega delovanja, torej v študijskem letu 1962/1963.
Študij zgodovine se je nadaljeval tudi po prehodu Pedagoške akademije v Pedagoško fakulteto leta 1986. Glede na opredelitev znanstvenoraziskovalne discipline se zgodovinopisje uvršča med humanistične vede, zato ne preseneča, da so članice in člani Oddelka za zgodovino ves čas stremeli za tem, da bi študentki oz. študentu poleg »klasičnega« dvopredmetnega pedagoškega študija omogočili še enopredmetni, nepedagoški študij zgodovine. To se je uresničilo v študijskem letu 2001/2002, ko smo prvič razpisali univerzitetni enopredmetni nepedagoški program Zgodovina.
V študijskem letu 2006/2007, ko je prišlo do delitve nekdanje Pedagoške fakultete, se je Oddelek za zgodovino organizacijsko priključil Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Skladno s smernicami in določili bolonjske prenove univerzitetnega študija je Oddelek za zgodovino pripravil povsem nove, sodobne študijske programe s področja zgodovinopisja, ki so primerljivi s študijskimi programi zgodovine v Sloveniji in svetu. Od študijskega leta 2007/2008 Oddelek za zgodovino omogoča študij na dveh prvostopenjskih študijskih programih: univerzitetni enopredmetni študijski program prve stopnje Zgodovina in univerzitetni dvopredmetni študijski program prve stopnje Zgodovina.
Oddelek za zgodovino študentkam in študentom v sklopu študija nudi celovit pogled na najpomembnejša in najnovejša spoznanja o preteklosti človeštva (od zgodnjih civilizacij do sodobne zgodovine), pri tem pa posebno pozornost posveča zgodovini slovenskega etničnega prostora v zgodovinskih obdobjih od prazgodovine do danes. Na Oddelku za zgodovino smo kot prvi v slovenskem visokošolskem prostoru posvetili posebno pozornost zgodovini Vzhodne in Jugovzhodne Evrope ter zgodovini Balkana in po tem se razlikujemo od drugih študijskih programov s področja zgodovinopisja na Slovenskem. Diplomantke in diplomanti Oddelka za zgodovino tako med študijem pridobijo kvalitetno in celovito strokovno osnovo za razumevanje razvoja modernih civilizacij skozi zgodovino.
Oddelek za zgodovino tudi v okviru bolonjske prenove visokošolskega študija nadaljuje s podiplomskim študijem in je eden od šestih oddelkov na Filozofski fakulteti, ki študentkam in študentom omogoča doktorski študij. Temeljna značilnost doktorskega študijskega programa zgodovine je njegova usmerjenost v poglobljeno pridobivanje metodoloških in teoretičnih spoznanj ob hkratnem razvijanju modelov za prenos pridobljenih znanj v prakso ter v razvoj znanstvenoraziskovalnega kadra, ki bo z uporabo sodobnih raziskovalnih metod preučeval probleme zgodovinopisja v sodobni družbi. Kakor se zgodovina kot veda ukvarja z vsemi področji človekovega delovanja, tako so tudi zaposlitvene možnosti zgodovinark in zgodovinarjev raznolike.
V študijskem letu 2009/2010 je bil prvič razpisan bolonjski doktorski študijski program tretje stopnje Zgodovina. Študijski program vsebuje pet temeljnih študijskih smeri, ki so vezane na posamezna zgodovinska obdobja. Ta so: stari vek, srednji vek, novi vek, novejša zgodovina (19. stoletje) in sodobna zgodovina (20. stoletje). Obsežen nabor obveznih in izbirnih vsebin omogoča pridobitev znanj, potrebnih za raziskovanje predvidene zgodovinske problematike. Študentka oz. študent lahko glede na svoje interese aktivno oblikuje svojo lastno izobraževalno pot. Ob mentorski (tutorski) podpori postopno gradi potreben nabor znanj in raziskovalnih izkušenj za samostojno obvladovanje visoko zahtevnih praktičnih problemov svojega študijskega področja. Pri tem tudi vsebina obveznih študijskih vsebin ni strogo omejena, ampak pušča možnost prilagoditve glede na potrebe posamezne študentke oz. študenta.
Raziskovalno velja Oddelek za zgodovino za enega najmočnejših kolektivov na Filozofski fakulteti, saj sta njegova člana nosilca dveh temeljnih programskih skupin, hkrati pa članice in člani delujejo tudi na domačih, bilateralnih in mednarodnih raziskovalnih projektih. V študijski proces na Oddelku za zgodovino hkrati redno vključujemo zunanje oz. honorarne sodelavke in sodelavce, ki smiselno dopolnjujejo naše študijske programe. Oddelek za zgodovino je že dolga leta soorganizator več mednarodnih znanstvenih simpozijev in strokovnih srečanj. Med temi velja še posebej izpostaviti tradicionalni decembrski mariborski zgodovinarski simpozij, ki vsako leto poteka na Filozofski fakulteti in se ponaša z zgledno kontinuiteto tudi v širšem srednjeevropskem prostoru.