Mednarodno sodelovanje
Članice in člani Oddelka za filozofijo sodelujemo z več filozofskimi in drugimi sorodnimi institucijami na univerzah doma in v tujini. Po intenzivnosti sodelovanja izstopajo predvsem univerze v srednji in vzhodni Evropi (še zlasti v Ljubljani, Kopru, Gradcu, na Reki, v Zagrebu, Beogradu). Sodelovanje se uresničuje tako z mobilnostjo pedagoškega osebja kakor tudi z vključevanjem v raziskovalno delo v projektnih skupinah, članstvom v uredniških odborih, udeležbo na konferencah in seminarjih, poletnih šolah itn.
Intenzivno sodelujemo s Srednjeevropsko univerzo (CEU), ki je imela do nedavnega sedež v Budimpešti, zadnje leto pa ga je premestila na Dunaj. S to univerzo kot predavatelj že vrsto let sodeluje član Oddelka dr. Nenad Miščević, hkrati pa se je ob naši spodbudi ter strokovnem in znanstvenem sodelovanju kar nekaj študentk in študentov odločilo, da na tej ustanovi opravijo doktorski študij.
Oddelek za filozofijo spodbuja udeležbo na mednarodnih izmenjavah, kot sta programa Erasmus+ in CEEPUS. Tovrstne izmenjave učnemu osebju ter študentkam in študentom omogočajo spoznavanje tujega kulturnega in socialnega okolja, jim nudijo novo stopnjo samostojnosti, opravljanje študijskih obveznosti v tujini pa jim nudi vpogled v raznolikost obravnave filozofskih problemov z različnih perspektiv različnih oddelkov. Poleg tega Oddelek vsako leto soorganizira mednarodno znanstveno filozofsko konferenco na Bledu, ki jo v sklopu bilateralnega projekta z naslovom Miselni eksperimenti in družba: aplikativna epistemologija in etika, ki poteka v sodelovanju z Univerzo v Georgii, trenutno financira tudi ARRS. V zadnjih letih smo znotraj bilaterale sodelovali z Univerzo v Arkansasu (2015–2016, raziskovalec-nosilec v Sloveniji dr. Nenad Miščević, raziskovalec-nosilec v ZDA dr. Jack Lyons; 2017–2018, raziskovalec-nosilec v Sloveniji dr. Nenad Miščević, raziskovalec-nosilec v ZDA dr. Jack Lyons) in z Univerzo v Georgii (2019–2021, raziskovalka-nosilka v Sloveniji dr. Smiljana Gartner, raziskovalka-nosilka v ZDA dr. Sarah Wright). Blejske filozofske konference, na katerih smo sodelovali v zadnjih letih, so: The Intersection of Epistemology and Philosophy of Mind, 2015 (Jack C. Lyons, Danilo Šuster), Ethical Issues, 2016 (Justin Weinberg, Friderik Klampfer), Epistemic Virtues and Epistemic Skills, 2017 (Sarah Wright, Smiljana Gartner), Ethical Issues: Theoretical and Applied, 2018 (Justin Weinberg, Friderik Klampfer), Social Epistemology and the Politics of Knowing, 2019 (Sarah Wright, Smiljana Gartner).
Oddelek je dejaven tudi na področju raziskav v okviru nacionalnih in mednarodnih raziskovalnih projektov. Trenutno znotraj ARRS zaključujemo petletno raziskovalno obdobje, ki se je osredotočilo na miselne eksperimente v filozofiji na različnih filozofskih področjih, kot so etika in politična filozofija, ontologija in filozofija uma, filozofija jezika, epistemologija, književnost in umetnost itd. Prizadevamo si ustvariti projekt, ki se osredotoča na umetno inteligenco in njene vplive na pedagoški proces, ter projekt, ki se osredotoča na epistemske hibe.
Oddelek za filozofijo tradicionalno organizira predavanja in konference, na katerih gostujejo priznane filozofinje in filozofi z vsega sveta. V preteklih letih so bili naši gostje Michael Devitt (CUNY), Pierre Jacob (Institut Jean Nicod v Parizu), Terry Horgan (Univerza v Arizoni), Yujin Nagasawa (Univerza v Birminghamu), Duncan Pritchard (Univerza Kalifornije) in mnogi drugi.
Obenem Oddelek letno organizira tudi Mednarodni študentski filozofski simpozij, na katerem lahko sodelujejo študentke in študenti vseh letnikov. Simpozij vsako leto gosti več deset udeleženk in udeležencev z različnih uglednih univerz z vsega sveta in predstavlja odličen uvod v pisanje in predstavljanje strokovnih člankov pred občinstvom, kakor tudi priložnost za razpravo in deljenje znanja s tujimi študentkami in študenti filozofije.