Sociologija je znanstveno razkrivanje in pojasnjevanje mnogovrstnih družbenih pojavov, kot so družbena neenakost, revščina, segregacija, revolucije, vojne, politika, kultura, demografske spremembe. Sociologi in sociologinje se ukvarjamo tako z družbenimi makropojavi, ki presegajo posamična okolja in vključujejo mnogo ljudi, kakor z mikrookolji, ki jih prepoznavamo v posameznih družbenih skupinah, lokalnih okoljih in vsakdanjem življenju.
Sociološko raziskovanje se z opisovanjem posameznega družbenega pojava ali povezave med več takimi pojavi šele začne. Ključni – hkrati pa najbolj zapleten in najzanimivejši – del raziskovanja je pojasnjevanje družbenih pojavov. Ko s pomočjo statistike ali drugih orodij ugotovimo, da imajo ljudje z višjo stopnjo izobrazbe običajno višje dohodke ali da so ljudje iz revnih depriviranih okolij pogosteje udeleženi v prestopniških ravnanjih ali kriminalu, še nismo veliko razložili. Pojav sociološko razložimo, ko poiščemo in lahko dokažemo družbene dejavnike vplivanja in njihovo medsebojno povezanost.
Za razkrivanje skritih povezav so potrebne intelektualna kreativnost, kritično mišljenje in sociološka imaginacija. S pomočjo že uveljavljenih teorij, včasih tudi v nasprotju z njimi, vselej pa z empiričnimi dokazi in argumenti lastnega razmisleka iščemo smiselne, predvsem vzročne povezave. Tako se v sodobnih družbah sprašujemo, ali – in predvsem kako – visoka stopnja izobrazbe vodi k boljšim zaposlitvam in ali odraščanje v revščini zaznamuje večjo možnost, da oseba zabrede v kriminal. Kateri so mehanizmi, ki vodijo od enega k drugemu? Ali veliki selitveni procesi rušijo urejenost razvitega sveta? Zakaj? Ali multikulturnost prispeva k hitrejšemu razvoju ali ga zavira? Družbeni pojav je pojasnjen, ko odkrijemo trdne dokaze o lastnostih, povezavah, mehanizmih, kar v znanosti nujno pomeni, da teorijo vedno povezujemo z empiričnim raziskovanjem. Za to so potrebne veščine, kot so iskanje in obdelovanje podatkov, obvladanje statističnih analiz, metod za neposredno opazovanje, usposobljenost za spraševanje z anketami in intervjuji. To so naša orodja ali metode, s katerimi dokazujemo svoje razlage.
Primere sociološkega gledanja je mogoče najti na blogu Sociološko gledano (https://www.sociolosko.org/), ki je rezultat sodelovanja med študenti, študentkami in profesorji, profesoricami ter je namenjen jedrnatemu, razumljivemu in konkretno ponazorjenemu predstavljanju in komentiranju sodobnih (pa tudi klasičnih) teorij, pojmov, modelov, primerov in splošnih intelektualnih razvojev, trendov in dilem na več področjih v sociologiji in nekaterih povezanih disciplinah.