Predstavitev oddelka
Oddelek za psihologijo sodi med mlajše oddelke na Filozofski fakulteti. Kljub njegovi kratki zgodovini imata raziskovalna in pedagoška dejavnost na področju psihologije v Mariboru dolgoletno tradicijo. Na Oddelku smo v zadnjih desetletjih ključno prispevali k preučevanju duševnih procesov, vedenja in osebnosti v Sloveniji in tujini ter predano usposabljali številne generacije pedagoških delavk in delavcev, psihologinj in psihologov ter raziskovalk in raziskovalcev.
Pred letom 2007
Pred formalno ustanovitvijo Oddelka je dejavnost psihologinj in psihologov potekala v okviru Pedagoške akademije in kasneje Oddelka za pedagogiko, psihologijo, didaktiko in specialne didaktike na Pedagoški fakulteti. Pedagoško delo je bilo usmerjeno v izobraževanje učiteljic in učiteljev različnih študijskih smeri. Zanimivo je dejstvo, da je ravno izobraževanje učiteljic in učiteljev v Mariboru med vsemi v Sloveniji zajemalo najvišji delež pedagoško-psiholoških predmetov, v okviru katerih sta razvojna in pedagoška psihologija zasedali ključno vlogo. Raziskovalke in raziskovalci so se osredotočali predvsem na preučevanje dejavnikov učenja. V devetdesetih letih preteklega stoletja so se na Oddelku začele izvajati prve raziskave s pomočjo elektroencefalografije (EEG). Dr. Norbert Jaušovec je v tem obdobju začel s sistematičnim preučevanjem elektrofiziološke podlage inteligentnosti. Pod njegovim okriljem so na Oddelku v tem obdobju delovale tudi tri mlade raziskovalke in doktorske študentke, ki so se kasneje na Oddelku tudi zaposlile. Dr. Zlatka Cugmas se je ukvarjala z vlogo staršev pri razvoju kompetentnosti otrok in kasneje z navezanostjo. Dr. Karin Bakračevič je preučevala razvoj mišljenja in reševanja problemov v mladostništvu in odraslosti. Dr. Katarina Habe pa je v okviru disertacije preučevala vpliv glasbe na kognitivno funkcioniranje.
Prvo desetletje Oddelka
Z naraščanjem obsega, kakovosti in odmevnosti znanstvenoraziskovalnega dela učiteljic, učiteljev in sodelavk, sodelavcev ter razpisom študija psihologije na novoustanovljeni Filozofski fakulteti se je pojavila tudi potreba, da se organiziramo v okviru novega, samostojnega oddelka. Leta 2007 je Senat Filozofske fakultete UM na 8. redni seji soglasno odločil o ustanovitvi Oddelka za psihologijo. Leto zatem se je pod okriljem Oddelka začel izvajati dodiplomski bolonjski študijskih program psihologije, ki je bil prvi tovrstni študijski program psihologije v Sloveniji. Naslednje prelomno leto je bilo leto 2011, ko se je pridružil magistrski študijski program druge stopnje. Oba študijska programa sta primerljiva s študijskimi programi v tujini in sta usklajena s smernicami certifikata Europsy iz psihologije, ki zagotavlja enotne standarde kvalifikacij psihologinj in psihologov v Evropi. V prvih desetih letih Oddelka se je razmahnilo nevropsihološko raziskovanje, preučevanje kognicije in socialnih procesov. Oddelku se je ob ustanovitvi pridružil dr. Bojan Musil, ki je na Oddelku uveljavil raziskovanje vrednot, samopodobe in drugih socialno-psiholoških tematik v medkulturni perspektivi. Raziskovalni in pedagoški dejavnosti Oddelka se je v tem obdobju pridružila tudi dr. Katja Košir, ki je raziskovalno dejavnost dopolnila s preučevanjem socialnih dejavnikov učne uspešnosti. Nekaj let po ustanovitvi se je na Oddelku zaposlila dr. Sara Tement in na Oddelek prenesla sistematično preučevanje delovnih procesov in zdravja pri delu.
Danes in pogled naprej
Pod okriljem Oddelka za psihologijo je študij v prvih desetih letih na obeh stopnjah izobraževanja zaključilo skupaj več 100 študentk in študentov. Zaposlujejo se na področjih izobraževanja, zdravstva in sociale. Dejavni so v podjetjih in drugih organizacijah, kjer izvajajo kadrovske storitve. Izpopolnjujejo se na nivoju doktorskega študija in raziskovalno delujejo doma in v tujini. Diplomantke in diplomante Oddelka za psihologijo spremljajo etična zavest, dobra praktična usposobljenost, znanja iz psihološke metodologije ter poznavanje znanstveno utemeljenih pristopov in metod dela. V prihodnosti želi Oddelek okrepiti raziskovalno dejavnost na treh področjih (1. delo, stres in zdravje; 2. kognicija, osebnost in učenje; 3. socialni procesi, skupnost in mediji) ter študentke in študente na vseh nivojih izobraževanja sistematično usposabljati za strokovno, pedagoško in raziskovalno delo na teh področjih. Oddelek želi krepiti sodelovanje z raziskovalnimi institucijami iz tujine in Slovenije, ki raziskujejo temeljne psihološke vsebine ali se zanje usposabljajo.
Kontakt:
psihologija@um.si